">

">

Coraline | Koralin ve Gizli Dünya

- 16/03/2010
8,33(3 oy)

Günümüzün animasyon sinemasına yakından bakarsak, eski moda animasyonlara pek prim verilmediğini görebiliriz. Hayao Miyazaki gibi çizgi ustaları, tümüyle karşı koyamadıkları CGI teknolojisine ellerinden geldiğince direnseler de, sektördeki aslan payı onlara düşmüyor. Ayrıca teknoloji harikası animasyonlarda gerçekliğe her yapımda, bir öncekine göre daha fazla yaklaşılıyor.

“Coraline-Koralin ve Gizli Dünya” bu hengamenin içinde eski modaya uyuyor. Filmde “bilgisayar izi”ne rastlamak pek mümkün değil.

Film daha çok küçüklere hitap etse de, etkili anlatımı sayesinde yetişkin izleyicinin dikkatini çekebilecek cinsten. Coraline, yeni taşındıkları ihtişamlı ama bir o kadar da sıkıcı evlerinde, anne ve babasının ilgisizliğinden dolayı oldukça mutsuzdur. Anne ve babası, işleri sebebiyle Coraline’a vakit ayıramamaktadırlar. Kendine uygun olmayan komşularıyla da zaman geçirmekten haz etmeyen Coraline, bir gün evde küçük bir kapıya rastlar. Gece uyanıp kapıdan geçer. Karşısında ise “yeni” anne ve babasını görür. Yeni annesi ve babası, Coraline’a epey vakit ayırabilmektedir. Yaşamları bir lunaparkta gibi eğlenceli ve renkli geçmektedir. Yeni ailesinde herkesin gözlerinin yerinde düğmeler bulunmaktadır. Başlangıçta Coraline bu durumu garipsese de bir süre sonra bunu umursamaz ve yeni dünyasına gittikçe ısınır. Fakat yeni ailesi Coraline’a kabul edemeyeceği bir istekle gelince, Coraline keşfettiği bu dünyanın göründüğünden farklı olduğunu anlamaya başlar.

“Coraline”ın orijinal seslendirme kadrosunda Dakota Fanning, Teri Hatcher, Jennifer Saunders, Dawn French ve Ian McShane var. Filmin yönetmeni “The Nightmare Before Christmas-Noel Gecesi Kabusu”ndan hatırlanabilecek Henry Selick. Selick filmi Neil Gaiman’ın aynı adlı romanından uyarlamış.

Her ne kadar küçüklere hitap ettiğini söylesek de, özellikle finaline yaklaştığında çok iyi bir tempo yakalıyor film. İlk kısımlarında günümüzün işkolik evebeynlerini yansıtmadaki başarısı, Coraline’ın yeni dünyasında yakalanan görsellik görülmeye değer. Yeni dünyanın foyasının su yüzüne çıkmasından itibaren adeta korku-gerilim tarzında bir yapıya bürünüyor. Coraline’ın düştüğü çıkmaz, müthiş bir gerilimle yansıtılmış. Bir çocuk filminden beklenecek “pembelikte” biten yapım, finaline ulaşırken biraz topallasa da, geç de olsa iyi bir nokta koyuyor hikayesine.

Kısacası film çocukları hedeflese de, hikaye anlatımındaki ustalıkla büyükleri de kendine çekecektir.

Coraline | Koralin ve Gizli Dünya Yorumları

Yorum Yok


sekiz + 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri