Contagion – Salgın

- 26/07/2013

Sinemaya belirsiz bir süreliğine ara veren Steven Soderbergh, hem insanları çok eğlendiren hem de gölgede kalmış filmlerin yönetmeni olarak biliniyor. Yönetmenin sinemaya ara vermeden önce çektiği filmlerden biri olan “Salgın”da müthiş bir oyuncu kadrosu görüyoruz.

 Contagion

Jude Law, Kate Winslet gibi pek çok yıldızı barındıran kadronun hem avantajı hem de dezavantajı oluyor bu durum. Oynayan yıldız sayısı bir hayli fazla olunca hikayeyi üç ya da dört koldan birden takip etmek zorunda kalıyoruz. Nedeni bilinmeyen bir salgın hastalığın dünyada yarattığı kıyıma farklı açılardan bakıyoruz. Bir tarafta durumdan nemalanan bir blog yazarı var mesela. Öbür yanda Dünya Sağlık Örgütü’nün bir çalışanını izlerken bir taraftan da salgında eşini ve üvey çocuğunu kaybetmiş bir adamın trajik öyküsünü seyrediyoruz. Velhasıl film farklı yollardan ilerlerken hem bir belgesel havası yakalıyor hem de sanki birçok kısa filmden oluşmuş hissiyatını yayıyor izleyenlere. Bu vaziyetiyle de biraz da olsa yorucu oluyor yapım.

 Contagion

Söz konusu salgının çok büyük bir kaosa doğru yavaş yavaş ilerlediğini gördüğümüz yapımda, filmin sonundaki mesaj oldukça etkileyici. Kısaca “doğanın dengesiyle oynarsan, karşılığını görürsün” temasındaki bu final seyirci için film boyunca etkili olabilecek belki de en önemli sahne.

 Contagion

Filmde Kate Winslet ve Jude Law isimlerine Matt Damon, Marion Cotillard, Laurence Fishburne, Gwyneth Paltrow ve Bryan Cranston isimleri eşlik ediyor.

Contagion – Salgın Yorumları

Yorum Yok


+ yedi = 12

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri