Collateral

- 27/05/2012
8,75(4 oy)

“Collateral”in yapım yılı 2004. Yani yaklaşık sekiz yıl geçmiş filmin üzerinden. Ne var ki pek çok filmi saygıyla anılan Michael Mann’in, daha çok kenarda kalmış fakat belki de en etkileyici işidir “Collateral”. Durumu daha iyi irdelemek için filme göz atmakta yarar var.

Max sıradan bir taksi şoförü olsa da onu derinleştiren bir iki nokta mevcut. Aslında bunları ele aldığımızda Max’in nasıl bir hayal dünyasında yaşadığı ve kaderini etkileyecek Vincent’a göre biraz ezik kaldığını anlıyoruz. Öyle ki Max 12 yıldır bir takside şoförlük yapmakta fakat rüyası bir limuzin şirketi kurmak. İşinde çok iyi olmasına rağmen bir şekilde kendisini bu rutinden kurtarabileceğine inandırmış. Aslında her yerde görebileceğimiz bir durum Max’inki zira örnek vermek gerekirse hayatına memur olarak devam edip de bir gün ünlü bir şarkıcı, siyasetçi veya oyuncu olacağını düşünen bir adamdan farkı yok kendisinin. Yine de bu hayallerini 12 yıl yaşatıp, taksiciliğe geçici bir iş gözüyle bakmakta hala. Max’in annesiyle konuşmasında, tanıştığı kadını bir türlü arayamamasında veya ters bir noktadan bakarsak bir mafya adamının karşısında birden esip gürlemesinde bu ezikliğin işaretleri mevcut.

Max’in taksisine binip öldüreceği kişileri ziyaret etmek için Max’i zorunlu bir şehir turuna çıkaran Vincent’ın hakkında pek bilgi edinemiyoruz. Ama sanki her davranışıyla Max’in zıttını ve Max’i tamamlayan parçayı oluşturuyor Vincent. Bu ikili başka şartlarda başka bir yerde karşılaşsalarmış çok iyi arkadaş olabilirlermiş gibi duruyor. Vincent’ın, Max’in hayatını kurtarmasında veya kaptırdığı cüzdanını geri kazanmasında bile sanki ona duyduğu sempati yatıyor. Aralarındaki fikir ayrılıklarında veya Max’in paniklediği zamanlarda Vincent bir yandan Max’i sevmese de ona bir şekilde yardımcı olma ihtiyacını hissediyor. Yaptığı işin etik boyutları konusunda Max’i ikna etmeye çalışıyor vs. Vincent karakterini daha detaylı inceleyebiliriz aslında fakat Michael Mann ve senarist Stuart Beattie belli ki Vincent karakterinin üzerindeki sis perdesini aralamak istememişler. Zikrettiği ünlü simalardan veya konuşmasıyla karşısındaki insan üzerinde bıraktığı etkiden boş biri olmadığı sonucunu çıkarabiliyoruz ama çok daha fazlası karşımıza çıkmıyor.

Michael Mann’in neredeyse her filminde görülen “iyi adam ile kötü adam arasındaki çizginin kaybolması” meselesi “Collateral”da en belirgin şeklini alıyor. Vincent’ın Ruanda katliamını örnek vererek belalı adamların ölmesinde bir sakınca olmadığını söylemesi kendince bir mantık kurduğunun ve aslında sebepsiz bir kötülüğe sahip olmadığının bir göstergesi. Üstelik Vincent işini o kadar iyi yapıyor ki izleyeni, seyircinin görüşüne göre de değişebilecek bir durum, biraz da gizemli havasından gelen karizmasının da etkisiyle kendi saflarına doğru çekebiliyor. Bunda daha çok magazinsel mevzularla gündeme gelen Tom Cruise’un üstün oyunculuğunun da payı büyük elbette. Bunun yanında izleyene vakti unutturma misyonunu film en iyi şekilde yerine getiriyor. Karanlık atmosferi, anlatımdaki incelikler ve bazı anlarda kendisini gösteren etkileyici aksiyon sahneleri de filme olumlu puan olarak dönüyor. Fakat aksiyon bekleyenleri uyaralım film gerilim sularında, hatta biraz daha ileriye gidersek psikolojik-gerilim sularında dolaşıyor diyebiliriz.

“Collateral”ı izlemek için pek çok sebep mevcut. Daha fazla uzatmadan birkaçını daha yazalım. Filmin müthiş bir uyum sağlayan başrol oyuncuları Jamie Foxx ve Tom Cruise’un yanı sıra, sadece bir sahnede de olsa Jason Statham, Mark Ruffalo, Javier Bardem, Jada Pinkett Smith gibi önemli isimleri var. James Newton Howard’ın imzasını taşıyan müzikler de film boyunca izleyeni filmin atmosferine sokuyor. Bu paragrafa bir not eklemek gerekirse, Atilla Dorsay “Collateral”ı 2000’lerin en iyi 10 filmi listesine dahil etmişti. Meraklısı için bunu da bildirelim. Yani “Collateral”ı izlemekten kaçınmanız için bir etken yok! Ayrıca, kişiye göre de değişebilecek bir kanı fakat, filmin Michael Mann’in açık ara en iyi ve en etkileyici işi olduğunu da ekleyebiliriz.

Filmde sözü edilmediği için yazalım, Collateral’in kelime anlamı “paralellik”. Fakat projeye göre Collateral, Vincent karakterinin soyadı olarak düşünülmüş.

Collateral Yorumları

1 Yorum


bir + 3 =

  • 7.oda 27 Mayıs 2012 19:31

    Ben de 6 yıl önce bu film hakkında yazdığım yazıyı paylaşayım sizinle: Collateral
    HAYAT KISA.. BİR GÜN BİR BAKIYORSUN Kİ BİTMİŞ..

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri