Cloverfield | Canavar

- 14/02/2010
6,83(6 oy)

Ne olduğu bilinmeyen devasa bir varlığın New York’a saldırmasıyla gelişen olayları anlatan “Cloverfield-Canavar”, farklı bir korku-gerilim filmi arayan sinemaseverlerin ilgisini çekebilir.

Cloverfield’in başrollerinde Mike Vogel, Michael Stahl-David, T. J. Miller, Jessica Lucas ve Lizzy Kaplan rol alıyorlar. Film, izleyeceklerimizin New York’daki felaketten sonra bulunan bir video kaset olduğunu gösteren bir açıklamayla başlıyor. Ve tüm film, yalnızca bir el kamerasının görüntülerinden oluşuyor. Başlangıçta, filmin iskeletini oluşturmayı amaçlayan basit bir aşk hikayesiyle karşılaşıyoruz. Tabii bunun koyulması gerek ki, izleyeceğimiz görüntüler, bu bilinmeyen canavarı daha yakından görmemizi sağlasın! Zaten film kısa bir girişin ardından hemen canavarla ilgilenmemizi sağlıyor.

Bu canavarın kökenine dair herhangi bir bilgi yok film boyunca. Öyle ki ;bu canavar bir “yoldan çıkan hükümet çalışmasının” eseri de olabilir, okyanusta yaşarken birden insanları “ziyeret etmek” isteyen bir varlık da olabilir. Tüm filmi, bu varlığın kökenini bilmeden izliyoruz. Filme, sahip olduğu gerçeklik hissini veren en önemli unsur ise tabii ki tüm olanları bir el kamerasından izliyor olmamız. Bu bilinçli seçim, filme çok yaramış.

Genç oyuncuların bir türlü “oynamayı bırakmaması” filmin başarısını baltalayan en büyük etmen. Belki oyuncu tercihleri daha farklı yapılsaymış, film hakkında olumsuz düşünenlerin fikirleri de, bugünkünden farklı olabilirmiş.

Yönetmenliğini Matt Reeves’in üstlendiği filmde belki de daha da önemli olan şey, yapımcı koltuğunda, dünyaca ünlü “Lost” dizisinin yaratıcılarından ve “Mission: Impossible 3-Görevimiz Tehlike 3″ün yönetmeni J. J. Abrams’ın oturuyor oluşu.

Film tüm çekiciliğine rağmen, öncelikle korku-gerilim türünü sevenlerin tercih etmesi gereken bir yapım.

Cloverfield | Canavar Yorumları

Yorum Yok


4 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri