City of God | Tanrı Kent

- 06/03/2012
8,60(5 oy)

Zaman içinde oluşturabileceği potansiyel etkinin azaldığını üzülerek görmekle birlikte halen “Tanrı Kent”e kayıtsız kalmamak için elimizde birkaç veri bulunuyor. Mesela “Tanrı Kent”in banliyölere/gettolara bakış açısının örnek alındığı filmlerin başında “Slumdog Millionare”in geldiğini söylemek yanlış olmaz. Baktığınız zaman iki filmin de suç çetelerine, onu oluşturan üyelere veya yaşanan olaylara yaklaşımı neredeyse aynı. Buradan yola çıkarak “Slumdog Millionare”in “Tanrı Kent”in mirasının birazını! yediğini söyleyebiliriz.

“Tanrı Kent”i bugün oturup izlediğinizde ise değişen sinema anlayışından olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Tamam belki halen bir iki yıl öncesinin başarılı filmerine örnek olduğu gerçeği var fakat aynı “Tanrı Kent” 2011 yılında gösterime girseydi, muhtemelen yine beğenilirdi, bu denli bir infial yaratır mıydı, son aylarda itibarı dibe vuran imdb.com’un Top 250 listesinde (yazının yazıldığı esnada) 18. sırada yer alır mıydı biraz tartışılır.

Bu etkinin oluşmasında en büyük etken, filmin açık bir şekilde kimi zaman sarkan bir senaryosunun olması. Tüm senaryo boyunca farklı karakterleri ilgi çekici detaylarla yansıtan film, bir süre sonra bu numarasını tekrar tekrar kullanmaktan bir yaratıcılık sıkıntısına düşünce bu durum başroldeki Rocket’in ilerlemeyen biyografisine de yansıyor ve yan karakterler filmin önüne geçmeye başlıyor. Bu yan karakterler yine bazı hoş nüanslar taşısalar da orijinalliklerini yitirdiklerinden olsa gerek göze batmaya başlıyorlar.

Filmin olumlu yanlarına geçersek, dediğimiz gibi bu küçük dünyalara iyi yaklaşan film, bakışını “içerden” yaptığına dair seyircinin kafasında bir şüphe bırakmıyor. Ayrıca çok küçük yaşlara düştüğünü gördüğümüz suçların ve uyuşturucu kullanımının nasıl bir kısır döngü içerisinde bulunduğunu filmin sonunda anlatabileceği en iyi şekilde sunuyor. İki saatlik süresini, özellikle son 1 saatinde oldukça sürükleyici olarak, hissettirmemeyi başaran filmde oyuncu seçiminin de isabetli olduğunu hatırlatalım.

“Tanrı Kent” ortalamanın bir hayli üstünde ve ilgiyi fazlasıyla hak eden bir film. Fakat, modası eskimeye başlayan bir tarzın temsilcisi olduğundan, yıllar geçtikçe film unutulmaya yüz tutarsa kimsenin şaşırmaması gerek.

Filmin yönetmenleri Fernando Meirelles ve Katia Lund olsa da film daha çok Meirelles ismiyle anılıyor. Oyuncu kadrosunda ise Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Pheliipe Haagensen, Jonathan Haagensen ve Alice Braga isimleri dikkat çekiyor.

City of God | Tanrı Kent Yorumları

Yorum Yok


+ dört = 5

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri