Chronicle – Doğaüstü

- 15/03/2013

Son yıllarda benzerlerini fazlaca sayıda izlediğimiz el kameralı filmler furyasının son örneklerinden “Chronicle”.

 Chronicle

Etrafında silik karakteriyle anılan Andrew, bir el kamerası ile lüzumlu lüzumsuz her şeyi kayda almaya başlar. Hasta annesi ve Andrew’a gaddarca davranan babasıyla da evde de mutlu bir hayattan çok uzak olan Andrew, yakın iki arkadaşıyla ne olduğunu anlayamadığı bir kütleyle temas edince birden bazı doğaüstü özelliklere sahip olur ve bu özelliklerini geliştirmeye başlar. Fakat bu özellikleri zaman zaman gençlerin başına dertler de açmaktadır.

 Chronicle

Yukarıdaki şekilde özetleyebileceğimiz “Chronicle” başından sonuna gerçeklik duygusuna bağlı kalmaya çalışıyor. Kısa süresine rağmen ilgi çeken filmin en büyük handikapı ise oturduğu ekseni bir türlü belirleyememesi. Zaman zaman Andrew’ı merkeze alan hikaye, hem Andrew’un yaşadığı gel gitleri iyi anlatamıyor, hem de kimi zaman bu eksenden ayrılıyor. Filmin finaline doğru da Andrew’un ani hareketlerine anlam verebilmek güç, filmin neden birden yön değiştirdiğini anlamak da aynı şekilde zor.

 Chronicle

Türün meraklıları dışındaki izleyiciler, filmi izlemeseler de bir şey kaybetmezler diyebiliriz.

Filmin yönetmeni Josh Trank’in senaryoda da Max Landis’le beraber ismi geçiyor. Oyuncu kadrosunda Dane DeHaan, Alex Russell, Michael B. Jordan ve Michael Kelly isimlerini görüyoruz. 

Chronicle – Doğaüstü Yorumları

Yorum Yok


sekiz − = 5

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri