Chiko

- 27/07/2010
5,50(2 oy)

Malumunuz son dönemde Almanya’dan, Türk mü Alman mı olduğu pek kestirilemeyen yapımlar ardı ardına gelmeye başladı, gelmeye de devam ediyor. Fatih Akın’la dikkati çeken bu Türk-Alman filmlerinin tam olarak Türk filmi oldukları da söylenemez. Bir örnek vermek gerekirse, “Soul Kitchen” filmiyle ilgili bir röportaj yapan Fatih Akın “Soul Kitchen’ın Türkiye’deki gişe rakamını önemsiyor musunuz?” sorusuna oldukça düşündürücü bir cevap vermişti: “Tabii ki. Türkiye benim ülkem sayılır!” Zaten kendisi “Duvara Karşı” ile Altın Ayı aldığında filminin bir Türk-Alman filmi olduğunu söylemişti. Biz de “Bal”ın eşdeğerdeki başarısına, “Duvara Karşı”dan çok daha fazla sevinmiştik.

Sonuç olarak sevinsek de kızsak da, Almanya’da böyle bir tür yaratılmış durumda. “Chiko” da nispeten bu türün ürünü sayılabilir. Fakat “Chiko”da, Türklerin bölgeye uyum sorunu gibi bir kavram ele alınmıyor, daha çok bir mafya hesaplaşmasıyla kaynaşan bir arkadaşlık ilişkisi söz konusu.

Filmin asıl kahramanı Chiko’nun gerçek adı İsa. Soyadından ötürü böyle bir lakap kazanmış. Chiko, uyuşturucu işinden para kazanmak isteyince, yakın iki arkadaşıyla birlikte, bölgenin liderinin gözüne girmeye çalışıyor. Fakat işler ters gidince, arkadaşının intikamını almak da Chiko’ya düşüyor. Chiko intikam almakta gecikince, üstelik üstüne, intikam alacağı kişiden iyi bir iş teklifi de alınca, arkadaşlarını bir kenara bırakıp hayallerini süsleyen hayata doğru yelken açıyor…

Şunu söylemekte fayda var, “Chiko” Fatih Akın’ın filmi “Kısa ve Acısız”a ve “Yaralı Yüz”e oldukça benziyor. Chiko, arakadaşlarına çok bağlı biriyken, birden önüne çıkan bir fırsat sayesinde, alanında yükselmeye başlıyor. Bu yükselmenin de bir bedeli oluyor tabii. Chiko, yeni yaşamına alıştıkça, işlerin kontrolü de yavaş yavaş elinden çıkıyor. Son olarak büyük bir ikilemin ortasında kalan Chiko, hangi tercihi yaparsa yapsın zarar göreceği bir durumun içinde buluyor kendini.

Filmin oyuncu kadrosunda Denis Moschitto, Moritz Bleibtreu, Fahri Ogün Yardım, Volkan Özcan, Reyhan Şahin ve Philipp Baltus yer alıyorlar. Chiko rolünde Denis Moschitto, başlangıçta gereksiz bir öfke yansıtsa da sonradan durumu toparlıyor. Filmin yönetmeni ise Özgür Yıldırım.

Son olarak filmin 2008 Berlin Film Festivali’nde gösterildiğini de ekleyelim.

Chiko Yorumları

Yorum Yok


× 6 = kırk iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri