Che: Part Two | Che: İkinci Bölüm

- 15/04/2012
9,00(1 oy)

İlk film Küba’da yaşanan askeri devrimin ardından, değişimin arifesinde noktalanmıştı. İkinci filmde ise Küba’daki değişimi es geçip Che’nin Bolivya’daki devrim hareketine odaklanıyoruz.

Che, Küba’da devrimin tamamlanmasının ardından Amerika kıtasını değiştirme görevini gerçekleştirmek için halkın fakir olduğu ve işçilerin zor koşullar altında çalışmak zorunda kaldığı bir Amerika ülkesi olan Bolivya’yı seçiyor. Ancak bu sefer gerçek ismini kullanmak yerine takma isimle hareket edip, dikkatleri çekmek istemiyor. Castro’nun öncülüğünde gerçekleşen Küba devriminde olduğu gibi Che bu sefer önemli bir komutan görevinde değil, doğrudan devrim hareketinin lideri oluyor ancak en başından beri aksilikler peşini bırakmıyor. Küba’dakinden farklı olarak bu kez sefalet içinde yaşayan köylüleri hareketlerinin adalet için olduğuna bir türlü inandıramıyorlar ve kendilerine katılım alt düzeyde oluyor. Küba’da yaşananın benzeri bir devrimi istemeyen Bolivya lideri Bolivar da Amerikalılara şikayetini aktarıp, durumun vahametini gösterince onlardan büyük bir destek görüp Che için çemberi gittikçe daraltıyor…

Film yine ilk filmde olduğu gibi Che’nin askeri kimliğine yöneltiyor odak noktasını. Bu kez Che’nin kapitalizmle ilgili düşüncelerini, davalarının kazanılması halinde ne gibi dönüşümler getireceğini fazla dinleyemiyoruz. İlk filmdekinin tam tersi bir tablo yaşanıyor ve Küba’da yolunda giden her şey burada sarpa sarıyor.

 Che’yi beğenseniz de beğenmeseniz de film ilgiyi hak ediyor. Soderbergh’in çektiği ve Che’yi anlattığı için olsa gerek, pek popüler olamayan bu iki film, o dönemde verilen mücadeleyi neredeyse bir belgesel gerçekçiliğine yakın, müthiş oyunculuklarla ve biraz da Che’nin yanında saf tutarak veriyor. Yakın tarihe meraklı olanların, biyografik hikayelerden hoşlananların ya da kısaca tüm sinemaseverlerin bir şekilde es geçmemesi gereken bir çalışma “Che”.

Filmin başrolünde yine Benicio Del Toro var. Che’nin yıllar geçtikçe dinamikliğini yitiren vücut dilini ve astım krizleri esnasında çektiği zorlukları büyük bir ustalıkla oynamış Del Toro. Rodrigo Santoro, Franka Potente ve küçük bir rolde de Matt Damon karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmeni Steven Soderbergh.

Che: Part Two | Che: İkinci Bölüm Yorumları

Yorum Yok


altı − = 4

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri