Che: Part One | Che: Birinci Bölüm

- 17/03/2012
9,08(12 oy)

Arjantin’li olsa da Küba’da Fidel Castro öncülüğünde yapılan devrimle simgeleşen ve halen büyük bir kesimin kapitalizm ve emperyalizmin karşıtlığının sembolü olarak kullandığı devrimci Ernesto Che Guevara’nın kendi yazdığı kitaptan yola çıkılarak oluşturulan bu film, Guevara’nın tüm yaşamına göz atmaktan ziyade askeri dehasına ve insan ilişkilerine odaklanmış.

Che, filmde oldukça soğukkanlı ve yaşına rağmen tecrübesiyle dikkat çeken bir lider olarak tasvir edilmiş. Savaşmanın yanında bilgi düzeyinin de önemli olduğunun farkında ve bu yüzden okuma yazma bilmeyenlerin eğitim alması için de o şartlarda çaba sarf etmekte. Sık sık, okuma bilmeyen bir toplumun gelişemeyeceğini ve kolay kandırılacağını söylüyor ve yürütmekte oldukları sürecin devrimin sadece ilk ayağı olduğunun bilincinde davranıyor.

Bir yandan bazı çatışma sahnelerinin de yer aldığı bu askeri süreci izlerken Che’nin politikacı kişiliğine de yer veriliyor. Devrimin gerçekleşmesinden yıllar sonra Che’nin BM delegeleri ile yaptığı konuşmalar da çekim tekniklerinin doğallığı sayesinde inandırıcı bir biçimde anlatılıyor.

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun “Che: Part One”ın eli yüzü düzgün bir biyografi olduğu gerçeğini teslim edeceksinizdir. Ayrıca yeni siyasi figürlerin pek yetişmediği günümüzde bu film, yıllardır bilen bilmeyen herkes tarafından övülen/eleştirilen Che’nin nasıl bir insan olduğunu da birinci elden, Che’yi fazla yüceltmeden, yalın bir anlatımla sunuyor. Projenin başında kariyerini farklı bir yola sokan Steven Soderbergh olmasaymış, filmin akıbeti farklı olabilirmiş.

Filmin yöentmeni dediğimiz gibi Steven Soderbergh. Che’ye müthiş bir oyunculukla Benicio Del Toro hayat veriyor. Demian Bichir, Rodrigo Santoro, Pablo Guevara, Ramon Fernandez ve Julia Ormond da diğer isimler.

Che: Part One | Che: Birinci Bölüm Yorumları

Yorum Yok


beş + = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri