">
">

Changeling | Sahtekar

- 07/01/2010
7,50(4 oy)

Clint Eastwood’un hangi filmi çekerse çeksin, hangi konuyu ele alırsa alsın iyi bir iş çıkarıyor olması sebebiyle “Changeling-Sahtekar” da üst düzey bir film olmasa da, Eastwood’tan kaynaklanan bu “ışıltı” sayesinde, süresi boyunca bir şekilde ilgiyi ayakta tutuyor.

“Changeling”de, tek oğluyla birlikte yaşayan Christine Collins’in (Angelina Jolie) oğlunun ortadan kaybolmasıyla olaylar başlıyor. Christine, oğlu kaçırılınca doğal olarak polise başvuruyor. Bir süre sonra oğlunun bulunduğu haberi geliyor. Oğlunu almak için tren garına gittiğinde, kendisine getirilen çocuğun oğlu olmadığını görüyor. İlk etapta, çocuğun kendi oğlu olmadığını ısrarla belirtse de, polisleri ikna etmesi bir türlü mümkün olmuyor. Polisin de ısrarı! üzerine basın mensupları önünde çocuğun kendi oğlu olduğunu söyleyiveriyor. Kendini kandırmayı bırakınca da zorlu bir hukuk mücadelesine başlıyor.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, başroldeki Angelina Jolie gerçekten çok başarılı. John Malkovich, Gattlin Griffith, Michelle Martin, Jeffrey Donovan ve Amy Ryan filmde öne çıkan oyuncular oluyor. Senaryo ise Michael Straczynski’ye ait.

Film çekimlerine başlandıktan itibaren her ne kadar “acaba Eastwood’un elleri mi daha yıpranmış yoksa Jolie’ninkiler mi” şeklinde magazinsel haberlerle gündeme gelsidyse de, film boyunca bir Angelina Jolie değil bir Christine Collins izliyoruz. Yani Jolie’nin başarılı performansı, filmde magazinsel yönüyle anılmasının önüne geçiyor. Bunun yanında başta John Malkovich olmak üzere yan karakterlerin başarısı da üst düzeyde. Öyle ki, neredeyse hiçbir oyuncu, üstlendiği karakterde sırıtmıyor. Bu da oyuncu tercihindeki başarının mahsulü olsa gerek.

Filmde, dönemin polis teşkilatına ağır bir eleştiri de yapılmakta. Polis teşkilatının başarısızlıklarının ve bizzat kendileri tarafından uygulanan kanunsuzluklarının altını çiziyor Eastwood. Zaten film bu açıdan özellikle Amerika’da epey bir tartışma konusu olmuştu. Bunu yanında filmin bazı kısımlarında, Eastwood’un da ustalığıyla izleyiciyi de tedrigin eden bir gerilim havası hakim oluyor filme. Öyle ki, izleyici koltuğunda karakterle bütünleşebiliyor.

Netice olarak kalburüstü bir Clint Eastwood filmi “Changeling”. Neredeyse her Eastwood filminde olduğu gibi, film bittiğinde geriye, filmi izlediğiniz için duyduğunuz memnuniyet kalıyor.

Changeling | Sahtekar Yorumları

1 Yorum


8 − = iki

  • senbilirsinabla 20 Ocak 2010 10:37

    Film “abla”nın da en beğendiği filmlerden biri… Eastwood’un, madalyonun sadece arka değil, yan ve görünmeyen yüzlerine bakan bir yönetmen olması, “abla”nın her sanatçıda aradığı artılardan…

    Bir de filmden, “abla”nın aklında, -kendisiyle özdeşleştirdiği biçimde- Collins’in, dengeli yalnızlığını koruma niyetiyle, hayranını atlatmak için tutmayacak bir iddiaya girmesi, kalır.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri