Cars | Arabalar

- 21/08/2010
8,67(6 oy)

“Cars-Arabalar”ı şöyle özetlemek mümkün: Ailece izlenebilecek bir film fakat tüm aile üyelerinin memnun kalmayacağı da ortada.

“Cars”, bir Pixar animasyonu olmasıyla dikkat çekiyor herşeyden önce. Film, kendi çapında iddialı bir açılış yapıyor. Meksika dalagalanmasını taklit eden anlık bir sahne dışında, uzun süre bir espiriye rastlayamıyoruz. Espiri yerine, kendini oldukça beğenmiş ve vakti geldiğinde burnunun sürteceği çok açık olan bir yarış arabasını izliyoruz. Şimşek adlı bu araba,bir dizi talihsizlik sonucu kendini küçük bir kasabada bir yol yapım işinde buluyor. Kariyerini belirleyeceği yarışa günler kalmışken, böyle angarya bir işin altına giren Şimşek, ilk önce sızlansa da, zamanla önceleri küçümsediği insanlarla çok sıkı bir ilişki kurup,hayata dair önemli dersler alıyor.

Açıkçası filmin çocuklar için bile neredeyse mizahi hiçbir çekiciliği yok. Duygusallığı arttırmak istediği, eyaletler arası yolun taşınma hikayesini anlattığı bir sahne var ki, herhalde çocuklar bile durumun vahametine güler. Bunun yanında, bir animasyonda gerçeklik duygusu pekala yitirilebilir fakat burada, gerçeklik duygusunun yerine konan birşey de yok. Espiri çıkarabileceği bir iki yeri de hoyratça kullanan filmin çocuklar ve büyükler için tek avantajı, motor sporlarına ilgi duyan birinin sıkça duyacağı motor sesi. Bir diğer güzel noktası da, kazanmanın herşey olmadığını anlatan finali.

Açıkçası filmle iligli söylenecek fazla birşey yok. Popüler kültüre dair neredeyse hiçbir göndermesi dahi olmayan yapım, bundan on veya yirmi yıl önce yapılsa ilgi çekebilirdi sanırım, ama günümüzde kaliteli aksiyon filmi mertebesine yerleşemeyeceği kesin.

Son olarak, seslendirme kadrosunda Owen Wilson, P aul Newman, Bonnie Hunt ve Michael Keaton gibi isimlerin olduğunu ekleyelim. Filmin yönetmenleri de John Lasseter ve Joe Ranft.

Cars | Arabalar Yorumları

Yorum Yok


3 − bir =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri