Carnage | Acımasız Tanrı

- 16/06/2012
10,00(1 oy)

Yıllar önce bulaştığı tecavüz davasında nihayet mutlu sona ulaşan Roman Polanski son olarak bir tiyatro oyunundan uyarladığı “Carnage – Acımasız Tanrı” ile sinemalardaki yerini almıştı.

“Carnage”ın uyarlama olduğu her halinden belli. Filmin nerdeyse tamamı tek mekanda ve dört kişi arasında geçiyor. Söz konusu kişiler, çocukları kavga etmiş olan iki çift. Günümüz dünyasının dayattığı biçimiyle hepsi duyarlı bir rol model kisvesine bürünüp sorunu diyalog yoluyla halletmeye kalkışıyorlar ama bir süre sonra maskeleri bir bir düşüyor. Bu konu işlenirken filmin üzerinde durduğu nokta daha çok ikiyüzlülük oluyor. İnsanın içindeki vahşi kısımla bir Cronenberg filmi gibi ilgilenmeyip insanların birbirlerine karşı takındıkları yapmacık saygıyı deşiyor yapım.

Filmin aksayan en önemli noktası ise benzerleri içinde kendisine farklı bir alan ayıramaması. Tek mekanda diyaloğa dayalı geçen filmler içinde “Carnage”ın özel bir yer edineceği şüpheli. Üstelik filmin düğümü çabuk bozuluyor ve son dakikalarda bir sarkma kendisini gösteriyor. Hatta belki de bu sebeple filmin ekseni birden çiftlerden çok kadın – erkek ilişkisine takılıyor bu son bölümlerde. Tek mekanda geçen filmleri seviyor olsanız dahi bir şeylerin eksik kaldığı duygusuna kapılıyorsunuz. Abartılı oynayan Jodie Foster dışında oyunculukta parlayan bir isim de yok.

Filmin oyuncu kadrosu dört önemli isimden oluşuyor: Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz ve John C. Reilly.

Carnage | Acımasız Tanrı Yorumları

1 Yorum


sekiz + = 17

  • senbilirsinabla 23 Haziran 2012 9:12

    Her zaman anlatımdan çok anlatılanla ilgili “abla”, her birimizin bir değil pek çok maskeyle dolandığı günümüzde, filmin, konuşmalarla yön değiştirdikçe, göründüğünden farklı kimlikleri ortaya dökülen karakterlerinin maskelerinin düşmesine pek bayılır.

    Çünkü bu yolla “abla” başlangıçta, (hayatta, filmde….) karakterlerle karşılaştığı ilk anda edindiği izlenimle ürettiği yargıların ne kadar “kendine ait” olduğunu görür. Bu da ona kendi maskeleri ile yüzleşme, -olur a bir gün- çok daha dürüst olabilme fırsatı yaratır.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri