Caramel | Karamel

- 28/03/2010
10,00(1 oy)

Lübnan’da yaşanan sıcak bir öyküyü anlatan “Caramel-Karamel” arkadaşlığa, dayanışmaya ve en çok da kadınlığa bir övgü.

“Karamel”in oyuncu kadrosunda, aynı zamanda filmin yönetmeni de olan Nadine Labaki, Yasmine Al Masri, Joanna Moukarzel, Gisele Aouad, Siham Haddad, Aziza Seman, Fatme Safa, Fadia Stella ve Adel Karam gibi isimler bulunuyor.

Filmde, bir güzellik salonunda çalışan ve oraya müşteri olarak gelen kadınların sorunları, sevinçleri, üzüntüleri yani hayatları irdeleniyor. Kadınların günlük yaşamda karşılarına çıkan her problem işlenmiş. Ayrıca hayatın her kesiminden bir kadın görmek de mümkün. Öyle ki; evli bir erkekle birliktelik yaşayan bir kadın, düğün telaşı yaşarken bakire olmadığı için kendini suçlu hissedip çözüm arayan bir kadın, yaşlı ve akıl hastası annesine bakmak zorunda olduğu için yalnız kalmak zorunda olan bir kadın, güzellik salonuna gelen bir müşterisinden hoşlanan lezbiyen eğilimli bir kadın, yaşlılığını örtmek için çeşitli sahteliklere başvuran bir kadın, yani adeta 32 kısım tekmili birden! Anladığımız üzere, bir kadın filminde olması gereken neredeyse tüm unsurlar var. Bunu yanında bazı karakterler, gerçekten çok incelikle işlenmiş. Ama kadın filmlerinin genel sorunu burada da kendini gösteriyor, o da filmde zaten az olan erkeklerin çok yüzeysel kalması. Tabii aynı sorun erkek filmlerinde de kadınlar için söz konusu.

Filmin, bir erkek izleyici olama rağmen beni de etkileyen bölümlerine gelirsek; yaşlanmayı kendine yediremediği için bir kadının başvurduğu yol (ayrıntı vermiyorum çünkü filmin finalinde bu gerçek ortaya çıkıyor ve yürek burkuyor), bir annenin evlenmek üzere olan kızıyla yaptığı konuşma ve annesinin bakımıyla ilgilenmek zorunda olduğu için hoşlandığı erkekle görüşme ümidini yitiren orta yaşlı bir kadın. Bir erkek izleyiciyi, yani beni, etkiliyor olması da, bu tarz bir filmde önemli bir detaydır sanıyorum.

Film kadınların güzellik sevdasına ve kadın dünyasına bir kadın yönetmen vesilesiyle içeriden bir bakış atıyor. Bu sebeple güzellik salonu çok yerinde bir seçim olmuş. Yalnız, bir erkek izleyici olarak yorumluyorum, kadın davranışlarının nedenlerinin üzerine pek eğilmemiş Nadine Labaki. Neden kadınların güzellik takıntıları bu kadar ön planda olmak zorunda? Veya bir kadın için yaşlanmak neden bu kadar zor? Bu tip sorular hep cevapsız kalıyor. Yani Labaki neden ile değil sonuç ile ilgilenmeyi yeğliyor. Daha önceki bir röportajında, kadın davranışlarını anlamak isteyen erkeklerin filmi izlemesi gerektiğini belirten Labaki, maalesef bu cümlenin arkasında duracak bir iş çıkarmamış. Birçok sorunun yalnızca tozunu silkelemiş anlayacağınız.

Özellikle tecrübeli oyuncuların döktürdüğü film, muhtemelen bayan izleyicilerin gönlünü fethedecektir.

Caramel | Karamel Yorumları

Yorum Yok


üç + = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri