Captain Phillips – Kaptan Phillips

- 23/02/2014
5,00(1 oy)

Yaşanan kıtlık nedeniyle insani açıdan da yaklaştığımız Somali’de son zamanlarda pek adını duyurmasa da, korsanlık vakaları da medyada geniş yer bulmuştu. Hollywood da bu fırsatı iyi değerlendirip gerçek bir hikayeden yola çıkarak bir korsanlık hikayesine “Kaptan Phillips”te yer verdi.

 Captain Phillips

“Kaptan Phillips” mütevazı bir başlangıç yapıyor hikayesine. Kaptan Phillips’in ailevi ilişkilerine biraz göz attıktan sonra derin sulardaki macerasına bakıyoruz. Korsanlar, elbette ki gaddar bir patronun yönlendirmesiyle birkaç başarısız denemeden sonra Phillips’in kaptanlığındaki devasa gemiye dalıveriyorlar. Aslında filmin bu ana kadar ki bölümlerinde pek bir sorun yok. Geminin içinde yaşanan kedi – fare oyunu, gerilimin birden had safhaya çıkması filmi ortalama üstü bir seviyede seyrettiriyor. Somali’li korsanların birer “öcü” gibi yansıtılmasına bile takılmıyor hatta izleyici. Filmin içinde yaşanan bir kırılma ve heyecanın nispeten daha küçük bir mekana sıkışması ne yazık ki filmin ivmesini birden düşürüveriyor. Üstelik burada yaşanan kırılma, basbayağı bir Amerikan Donanması güzellemesine dönüşüyor. Hatta biraz daha ileri gidelim, galiba bu bölüm sırf bu amaçla yapılmış. Daha önce 11 Eylül vakasına da yanlı yaklaşan bir filmi kariyerine ekleyen Paul Greengrass, “Bourne Ultimatom” gibi bir aksiyon başyapıtı olan sinematografisine yakışmayacak vıcıklıkta bir iş çıkarıyor. Daha maharetli ellerde belki de hiç sırıtmayacak bu askeri güzelleme, ne yazık ki göze battıkça batıyor. Bu sebeple filmin ilk bir saatlik bölümüne de yazık oluyor.

 Captain Phillips

Somali’li korsanların çıkışsızlığı zaman zaman hissettirilse de birkaç cümlenin ötesine geçemiyor dramları. Filmde açık bir şekilde Phillips’in tarafında olmamız salık veriliyor. Fazla uzatmadan özetlememiz gerekirse iyi bir kadro, potansiyelli bir senaryo Amerikan sağının buram buram etkisini göstermesiyle mahvoluyor.

 Captain Phillips

Filmin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, etkileyici bir performansla Barkhad Abdi, Faysal Ahmed, Catherine Keener, Barkhad Abdirahman ve Michael Chernus isimleri var. 6 Oscar adaylığı olan filmin senaryosu Billy Ray’e ait.  

Captain Phillips – Kaptan Phillips Yorumları

Yorum Yok


− 3 = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri