Cape Fear | Korku Burnu

- 04/10/2010
8,00(4 oy)

Martin Scorsese ve Robert De Niro’nun kariyerlerine bakıldığında çoğu izleyicinin zaten bildiği bir paralellik görmek mümkün. Son dönemde Scorsese’nin yarenliğini DiCaprio üstlenmiş olsa da, günümüzde DiCaprio ile kurduğu bağı uzunca bir dönem Robert De Niro ile kurmuştu usta yönetmen. Ortaya çıkan filmler de, örneğin “Taxi Driver” , “Raging Bull” ve “Casino” bunlardan sadece birkaçı, oldukça kalburüstü işler olmuştu ve her iki ismi de zirveye doğru taşımıştı. Hatta söylentiye göre usta yönetmen “New York Çeteleri”nde Robert De Niro ile çalışmak istemiş fakat rol son anda Daniel Day Lewis’e gitmişti. Ayrıca usta yönetmen son filmi “Shutter Island” ile bilerek veya bilmeyerek -muhtemelen bilmeyerek çünkü şu anda üzerinde çalıştığı “Hugo Cabret”i üç boyutlu çekecek- eski usul sinemanın ölmediğini gözler önüne serip üst düzey bir gerilim kotarmıştı. Bu filmle beraber yönetmenin yaklaşık 20 yıl sonra kara filme dönüş yaptığı da sık sık belirtilmişti. Scorsese’nin 1991’de çektiği kara film örneği ise yine Robert De Niro ile çalıştığı “Cape Fear-Korku Burnu”ydu.

Açıkçası “Shutter Island” ile “Korku Burnu” arasında doğal bir bağ bulmak çok zor. “Shutter Island”daki gerilimli hava burada tam olarak kendini gösteremiyor zaten. “Korku Burnu”nda 14 sene hapis yatıp hapisten çıktıktan sonra,dava sırasında kendini savunan avukattan intikam almak isteyen Max’in (De Niro) hikayesi var. Söz konusu avukat (Nick Nolte) mesleğinin hakkını pek verememiş ve Max’in yıllarca hapis yatmasına sebep olmuş bu yüzden. Max de yıllarca bu anı beklercesine buna bilenmiş fakat kendisi oyunu kuralına göre oynamayı iyi biliyor. Max yavaş yavaş varlığını hissettirdikçe yasaların kendine tanıdığı hakları çok iyi öğrendiğinden bunları lehine kullanmayı beceriyor. Karşı tarafın sinirlerini bozarak yarattığı bu psikolojik mücadelede bir adım önde oluyor her zaman.Ayrıca Max’in asıl hedefi eski avukatının ailesi…

Scorsese burada da, filmin çekildiği yılı göz önüne alırsak,eski usul sinemaya göz kırpıyor. Zaman zaman Hitchcock filmlerindekine benzer bir atmosfer yakalıyor ünlü yönetmen. Karakterlerin duygusal yönlerine de ağırlık vererek onları tek boyutlu birer piyon olmaktan kurtarıyor. Robert De Niro’nun oyunculuğundan da yine büyük güç alıyor yönetmen.

Fakat tüm iyi niyetine rağmen Scorsese’nin pek sürükleyici bir filme imza attığı da söylenemez. Gerilimi arttırmak için yapılan bir iki ucuz numara ve filmin çok yer kaplayan finali de yapımın aleyhine işliyor. Usta yönetmenin filmin bir kısmını aceleye getirdiği bile söylenebilir.

Filmde Robert De Niro’ya, daha çok “kirli” rollerde görmeye alıştığımız (mesela “U Turn” veya “Gece Bekçisi”) Nick Nolte eşlik ediyor. Jessica Lange ve şu an müzik kariyerine ağırlık veren Juliette Lewis de filmde yer alan önemli oyunculardan.

Tüm gerilim numaraları, kimi zaman yükselen temposu ve iyi oyunculuklara rağmen “Cape Fear”, çok az bir kısmında zirveye çıkabiliyor. Filmin, yönetmenin kariyerinde çok önemli bir yerde durmadığı söylenebilir.

Cape Fear | Korku Burnu Yorumları

Yorum Yok


9 × = elli dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri