Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü Ceylan’ın

- 31/05/2008

61. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan aldı. Ceylan ödülünü kucaklarken, “Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum” dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes’da ödül alarak bir rekora da imza attı.

61. Cannes Film Festivali NTV’den de canlı yayımlanan muhteşem bir törenle sona erdi. Oscar’dan sonra sinema dünyasının en önemli ödülleri kabul edilen Cannes’a üçüncü defa katılan Nuri Bilge Ceylan yine bir ödül almayı başardı. Ceylan’ın “Üç Maymun” filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü aldığı festivalde Altın Palmiye’ Fransız yönetmen Laurent Cantet “Entre les murs” isimli filmine gitti.

‘Üç Maymun’, Sean Penn’in başkanlığını yaptığı ve Sergio Castellitto, Natalie Portman, Alfonso Cuaron, Apichatpong Weerasethakul, Alexandra Maria Lara, Marjane Satrapi, Rachid Bouchareb’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Ceylan’ın rakipleri arasında Changeling (Clint Eastwood), The Palermo Shooting (Wim Wenders), Adoration (Atom Egoyan), Che (Steven Steven Soderbergh) gibi güçlü isimler vardı.

Jüri başkanı Sean Penn’in anonsundan sonra kürsüye gelen Ceylan, “Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum… Yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye…” dedi.

Sonucun kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, “Büyük onur duydum” diye konuştu ve “Üç Maymun”u festivalin yarışma bölümüne alan ve kendisini En İyi Yönetmen seçen jüriye teşekkür etti.

Nuri Bilge Ceylan, 1995 yapımı ‘Koza’ adlı ilk kısa filmiyle Cannes’da yarışmaya seçilmişti. 2003 yılında ‘Uzak’ Jüri Büyük Ödülü ile erkek oyuncu ve 2006’da ise ‘İklimler’ ile Cannes Film Festivali Büyük Yarışma bölümüne katılıp Fipresci Ödülü’nü kazandı.

Ceylan, ‘Üç Maymun’la üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak ve üçüncü kez ödül alarak bir rekora imza attı.

ALTIN PALMİYE CANTET’NİN
Dünyanın en önemli film festivallerinden biri olarak sinema sektörünün kalbinin attığı Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’yi ise Fransız yönetmen Laurent Cantet “Entre les murs” isimli filmi aldı. Fransa’ya kendi ülkesinde tam 21 yıl sonra bir Altın Palmiye getiren film, Fransız toplumunun eğitime bakışını yansıtıyor. Altın Palmiye ödülünü Robert de Niro takdim etti.

KİM, HANGİ ÖDÜLÜ KAZANDI?

  • Altın Palmiye’den sonra gelen büyük ödülü ise bu yıl İtalyan yönetmen Mateo Garrone’nın “Gomorrah” isimli filmi aldı.
  • En İyi Senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne’nin “Le Silence de Lorna” isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan yönetmen Fatin Akın takdim etti.
  • En İyi Erkek Oyuncu ödülü, yönetmen Steven Soderbergh’in “’Che” filmindeki rolüyle Benicio del Toro’ya verildi. Ödülü, del Toro’ya ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier verdi.
  • En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, Walter Salles’in yönettiği “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazandı. Ödülü Fransız oyuncu Jean Reno anons etti, ancak Corbeloni bebeğini yeni kaybettiği için törene katılamadı.
  • Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino’nun “Il Divo” isimli filmi aldı.
  • Festivalde, Altın Kamera ödülünü “Hunger” filmindeki başarısıyla Steve McQueen alırken, en iyi kısa metrajlı filmin ödülünü ise “Megatron” Marian Crisan kazandı.
  • 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali’nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood’a da özel ödül verildi.

Fransız oyuncu Edouard Baer’in sunduğu ödül törenini, dünyanın bir çok ülkesinde televizyon kanalları canlı yayınladı.

61. Uluslararası Cannes Film Festivali, Barry Levinson’un yönettiği kara mizah “What Just Happened” isimli filmin gösterisi ile sona erdi.

ÜÇ MAYMUN
Türkiye’den ana yapımcılığı Zeyno Film-Zeynep Özbatur tarafından gerçekleştirilen film, Türkiye-Fransa-İtalya ortak yapımı olarak gerçekleşti.

Başrollerinde Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar ve Ercan Kesal’ın yer aldığı filmin senaryosu Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan tarafından yazıldı. Çekimleri ise üç ay sürdü.

Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü Ceylan’ın Yorumları

1 Yorum


9 × altı =

  • Erdem 30 Aralık 2008 16:26

    Amerika’nın kara film geleneğine pek cok gondermeler iceren Uc Maymun’u belki de Amerikalilar da benimseyip Oscar icin yarismaya layik gorecekler…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri