Çalgı Çengi

- 26/02/2012
6,33(15 oy)

Yakın zamanda arka arkaya vizyona giren ve çoğu da “Türk sinemasını ileri taşıma vizyonunu” kendisine şiar edinen fabrikasyon yapımlar sebebiyle bugün bir neslin büyük bir bölümü “Türk komedi filmi” denildiği zaman imtina ediyor ve kendisini bu geniş alandan uzak tutuyor. Komedi yapmak isterken komik olup da müthiş reklam kampanyalarıyla iyi gişe rakamları elde eden filmler, sinemayı ileri taşımayı bırakın, çok geri bir noktaya götürmüş durumda.

Belki de bu sebeple arada bir kendisini gösteren türün dişe dokunur yapıtları da kendisine ancak DVD piyasasında bir şöhret sağlıyor. İşte “Çalgı Çengi” de onlardan biri. Ekran hayatı çok da uzun sürmeyen “Üsküdar’a Giderken” dizisinden hatırlanabilecek Selçuk Aydemir’in yönettiği filmde Ankara’dan müzisyen olma hayalleriyle İstanbul’a gelip de düğün şarkıcılığı yapan iki kafadarın hikayesi var.

Aslında bir televizyon projesi olan yapım Cem Yılmaz’ın desteğiyle vizyon şansı yakalamıştı. Vizyonda yaklaşık 60 bin kadar izleyici toplayabilmişti film.

Bir düğünde sahne almadan önce kendilerinin “kulis” olmasına inanmak istedikleri bir odunlukta sahne sıralarını bekleyen Salih ve Gürkan, tesadüfen bir mafya cinayetine tanık oluyorlar. Mafya tarafından öldürülmekten son anda kurtulup cesedi ortadan kaldırma görevini gönülsüzce de olsa üstleniyorlar. Sonra da tahmin edilebileceği gibi başlarına gelen olayları izliyoruz…

Aslında bir komedi yapıtına oranla filmin temposunun yüksek olduğu söylenemez. Selçuk Aydemir’i televizyondan da takip eden seyirciler için bu durum sürpriz olmasa gerek. Durumu toparlayıp filmi ortalama üstüne çıkartan ise absürt karakterler oluyor. Salih ve Gürkan’a musallat olan üç kişi veya sebepsiz yere adam öldürmekten hoşlanan bir mafya üyesi, onun efemine tavırlı patronu iyi oyunculuklar sayesinde belirli bir süre aksayan filmi izlenir kılıyorlar. Sonlara doğru hikayenin iyice dallanıp budaklanmasıyla oyuncular kendilerine daha fazla yer buluyorlar ve konu da ilgi çekiciliğini arttırıyor. Sonuçta ise ortaya vasat – vasatın üstü bir komedi çıkıyor. Yine de bazı sarkmaların göze battığını belirtelim.

Filmde başrolleri Murat Cemcir ve Ahmet Kural üstlenmişler. Yardımcı oyuncular da yine göz dolduruyor: Erdal Tosun, Tona Orhan, Cahit Gök, Şinasi Yurtsever, Bora Akkaş ve Hazal Kaya.

Çalgı Çengi Yorumları

Yorum Yok


9 + = onsekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri