Çakallarla Dans

- 02/08/2011
6,00(7 oy)

Hani bazı filmler için yapılan yorumlar vardır. “Film kendini çok ciddiye almış” denir ya, işte Murat Şeker’in yönettiği her filmde bunun tam tersi bir durum söz konusu zira Şeker yaptığı işi bir türlü ciddiye almıyor, almak istemiyor.

Bu durum üzerinden yavaş yavaş değerlendirme yapmaya geçersek, filmin adı kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi Kevin Costner’ın “Kurtlarla Dans”ından esinlenmiş. Yani daha ilk dakikadan kendi kalesine golü atıyor yapım, ciddiyet açısından. Bunun yanında, filmlerinde önceki yapımlarına gönderme yapmayı ziyadesiyle seven bir adam olduğundan Murat Şeker, bu filminde de, bir yanma sahnesini, daha önceki yapımlarından olan “İki Süper Film Birden”den alıntılıyor. Böyle olunca da neticede bir film izlediğimizi, ortadakinin alt tarafı bir eğlencelikten ibret olduğunu iyice benimsiyoruz. Oyuncular arasında Bülent Serttaş’ın yer bulması da bu anlayışın tipik bir yansıması.

Filmin zaman zaman güldüren bir mizah anlayışı var ama zekice espiriler veya göndermeler beklememekte fayda var. Bazen bir Youtube mizahına sırtını yaslayan Şeker, özellikle Servet karakterinin karısını özlediği anlarda başvurduğu tepki ile popüler bir videoyu hatırlatıyor. “Değişerek geliştim” , “Yan Taraf Gazetesi” gibi veya filmin sonunda yapılan demokrasi düşmanlığı! göndermesi tamam ama bunlar da en fazla bir mizah dergisi çizgisinde seyrediyor. Çünkü başta da dediğimiz gibi, Murat Şeker tüm işlerinde yaptığı gibi burada da, sinemaya bir köşe taşı bırakmakla uğraşmaktan ziyade eğlencelik bir ürün ortaya çıkarmak istiyor açıkça. Yaptığı işi pek ciddiye almıyor, anlaşılan izleyenin de almasını istemiyor.

Daha önce “Aşk Tutulması”nda başlı başına taraftarlığı ele alan senarist-yönetmen, burada da futbol aşkını filmin bir kenarına sıkıştırıyor. Ayrıca belki de milyonlarca insana uygulanan ortam-telefon dinlemesi hadisesini de sevimli göstermeye çalışması da ayrı bir sorun.

Netice itibariyle belki ortada daha ciddi bir iş olsaydı, filmin çıtası da bir basamak yüksekte dururdu diye düşünüyorum. Fakat bu haliyle de yeterince kafa dağıtan,eğlendiren bir film olmuş “Çakallarla Dans”. Daha fazlasını ise beklemeyin.

Filmin oyuncu kadrosunda İlker Ayrık, Şevket Çoruh, Timur Acar, Murat Akkoyunlu, Didem Baçlın, Sevinç Gürsen Akyıldız, Hakan Bilgin, Cengiz Küçükayvaz, Bülent Çolak, Sümer Tilmaç, Tuba Ünsal ve Erdal Tosun gibi isimler var.

Çakallarla Dans Yorumları

Yorum Yok


3 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri