Cadillac Records

- 28/08/2011
10,00(2 oy)

Daha filmin kastı bile akmadan ekranda beliren “Sony Music” ibaresi, ilerleyen dakikalarda ne tür bir filmle karşılaşılacağının sinyallerini veriyor zaten. “Cadillac Records” içinde bol bol müzik geçen bir film. Fakat bir takım kusurları da yenir yutulur cinsten değil. Öncelikle hemen başlarında hikayenin geçtiği 40’lı yıllardaki atmosfer çarçur ediliyor. Karakterlerin gelişimi, kurdukları aileler, dostluklar zaten kendine yer bulamıyor. Tümü boyunca müziğe ayrılan kısım bir miktar kesilip hikaye gelişimine ayrılsaymış, gidişat hakkında daha net bir fikir oluşabilirmiş.

Filmin gereksiz bir acelesi var. Ayrıca bu tip yapıtların düştüğü hatalardan birine de “Cadillac Records” balıklama dalıyor ve tamamen müzikle ilgili insanlardan oluşan bir ortam yaratıyor. Ron Howard’ın “Cinderella Man”inde, sporcular dönemin şartlarından doğrudan etkileniyorlardı. İki film arasında bir köprü kurmak elbette mümkün değil fakat hikayenin gelişimini dış dünyadan bağımsız bir şekilde kurmak da pek akıl karı gibi görünmüyor kanımca.

Tüm gelişimini bu yapı üzerine kuran yapımda kimi zaman siyah-beyaz ayrımı gibi yan unsurlara da yer verilse de bu kavramlar da figüranlıktan öteye geçemiyor. Blues müziğinin egemenliğini yok eden Rock müziğin temellerini ise herkesin bildiği gerçekten farklı bir yere dayandırmak yanlış olsa da, bu tedrici geçişi hissettirmemesi filmin artılarından.

Öyküde yıllar geçtikçe oyuncuların yaşları hiç ilerlemiyor! Beach Boys’un neye göre eleştirildiği veya Rolling Stones’un neye göre övüldüğü/anıldığı meçhul. Filme ortasından dahil olan ve Beyonce’un canlandırdığı bir karakter (Etta) birden filmde önemli bir yer işgal ediyor.

Tek tek anlatmaya gerek yok, farklı bölümlerden karelere göz gezdirmek, hikayedeki kopukluğu gözler önüne sermek için iyi bir yöntem.

Filmin yönetmeni Darnell Martin. Adrien Brody, Jeffrey Wright, Gabrielle Union, Cedric the Entertainer, Mos Def ve Beyonce Knowles gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Cadillac Records Yorumları

1 Yorum


2 + altı =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri