Cache | Saklı

- 21/06/2006
7,07(14 oy)

Genellikle film izlemekteki amacımız keyifle iki saat geçirmektir ve genellikle filmlerde mesaj verme kaygısı arka plandadır. Saklı filmi bu açıdan aykırı bir noktada duruyor. İzleyiciyi özellikle rahatsız etmek istiyor ve adeta filmin görsel temasını umarsız bir biçimde arka plana atarak mesajı önceliyor. Böyle söyleyince -belki- olumsuz gibi duran ifadelerim aslında olumlu bir bakış açısını içeriyor.

SİYAD’da en iyi yabancı film seçilen Cache, size puzzle’ı birkaç parça eksik sunarak bu parçalar üzerine düşündürmekten öteye geçiyor, puzzle parçalarının sadece yarısını sunuyor ve diğer yarısıyla pek de ilgilenmiyormuş gibi duruyor. O kadar eksik parça karşısında bir süre sonra siz de mecbur bu noktaya geliyorsunuz.

Hele bir de filmin finalinde birikmiş sorulara bir yenisini ekliyor ve sizi ortada sap gibi bırakıp gidiyor. Arkasından seslenmek istiyorsunuz “Nereye gidiyorsun kardeşim” diye…

Esasen sorulardan sıyrılıp gerçeklikle kavramsallık arasındaki ayrımın pek net olmadığı filmin özüne baktığımızda, bir statik kamerayla çekilmiş ve aile fertlerinin eve giriş-çıkış kayıtlarını içeren bir kasetin bırakılmasıyla hayatları altüst olan ya da altüst olmuş niteliği gün yüzüne çıkan bir fransız ailesinin şahsında tüm insanlara yönelik bir mesaj olduğunu görüyoruz.

Filmde fon müziği yerine adeta TV haberlerinin görüntülerini kulanmayı seçen Haneke; bireyin, ailenin ve toplumun kendi içindeki saklı duygu ve düşüncelerinin sebep ve sonuçlarına dikkat çekerek izleyiciyi sarsmayı istiyor. Yine de O’nun ne istediğini anlamak pek de kolay gözükmüyor.

Zihninizi zorlayan karmaşık yapısıyla Mulholland Drive‘ı çağrıştıran film, durağan yapısına karşın Daniel Auteuil ve Juliette Binoche‘un göz dolduran performansları ile Michael Haneke‘nin anlatımı sayesinde sizi sıkılmadan finale ulaştırıyor. Yine de “Sanat sanat içindir” anlayışını kabullenebileceklere göre bir film…

Cache | Saklı Yorumları

9 Yorum


− yedi = 2

 • miette 21 Haziran 2006 17:10

  çok güzel açıklamışsın filmi cidden. izledikten sonra insan teori üzerine teori kuruyor, ama bir o kadar da zevk alıyor bundan.

 • farelzan 24 Şubat 2007 0:51

  ben de gecen haftasonu izledim bu filmi. ozellikle Juliette Binoche’nin oyunculugu superdi. Basroldeki adamin sahsinda, insanlarin ne kadar da cabuk sinirlenip, olaylari altust ettigini, ve gercekte hepimizin bir yerlerde sakladigimiz bir mazimizin oldugunu, ve bunlarin er ya da gec ortaya cikacagini hatirlatti bana. Sonu haric, film cok guzeldi.

  muhabbetle

 • cem ozkal 31 Mart 2007 16:26

  Bu filmi geçen sene Türkiye’ye geldiği zaman izledim ve inanılmaz derecede beğendim. Uzun bir süredir bu filmin dvd’si ya da vcd’sini arıyorum. Türkiye’de var mı araştırıyorum ama bulamıyorum bir türlü..Bana bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı ?
  Teşekkürler..

 • yamahe 1 Nisan 2007 0:06

  DVD’si Türkiye’de Belge Film tarafından piyasaya sürüldü. ideefixe‘den sipariş ederek temin etmeniz mümkün.

 • fırat 26 Nisan 2009 21:18

  bi filmden hiç bu kadar  sıkılmamıştım ynede  sonunda bişeyler olur diee zorla izledğim bu filmn sonundada hayl kırıklığı yaşayınca sinirdenn kumandayı TVye atmak istedm!!hayatmdan  2saati çaldı bu film!!lütfen farklı gçrünmek için çyle filmlere güzel deyp kıymetni arttırmayalım..bence!!

 • fırat 26 Nisan 2009 21:19

  berbattt ötesi birr filmmm

 • Umut 21 Haziran 2009 5:40

  hayatımda izlediğim en anlamsız en sıkıcı en gereksiz film. sonuna kadar belki bi atraksiyon olur  diye bekledim fakat sonu filmin kendisindende beterdi. iğrenç bi film ÇÖP!!!!

 • emre 21 Kasım 2009 22:08

  Sinema tarihinde çekilmiş en iyi ve en güncel filmlerden biri. Bununlar beraber yukarıdaki ana açıklama çok yüzeysel.

  Saygılarımla.

 • abbas 5 Mayıs 2011 17:00

  filmde insana şöyle mesaj vermiş böyle mesaj vermiş demek yerine.. 2 saatde bundan daha aptalca bi film çekilebilirmi diye düşünün bence.. bişey olcak diye bekledim… TAM BİR SKANDAL..

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri