C Blok

- 01/11/2012

Kendine has sinema dilini artık oturtmuş olan Zeki Demirkubuz’un ilk filmi, hem yönetmenliğini yaptığı hem de senaryosunu yazdığı “C Blok”.

 

Şu an ismi usta yönetmenler arasında anılan Demirkubuz, ilk filminde yıldız oyuncuları tercih etmektense görece olarak daha arka plandaki fakat başarılı oyuncuları tercih etmiş.

“C Blok”, hizmetçisini, kaldığı binanın kapıcısıyla birlikte olurken gören ve boşanmanın arifesinde olduğu için hayatında ihtiyacı olduğunu hissettiği değişikliği bu tuhaf kapıcıyla doldurmaya çalışan bir kadının, Tülay’ın hikayesi.

 

Aslında kapıcı ile hizmetçi arasında derin bir birliktelik yok. İkisi de cinsel tatmin için birlikte oluyorlar. Fakat Tülay’ın bu adama yönelme isteği biraz meçhul. Öyle ki kendisi bir değişiklik arıyor da olabilir, evli biri olduğu için bir tabuyu yıkmanın heyecanının peşine düşmüş de olabilir ya da sırf zevk için dahi bu adama yönelmiş olabilir. Filmin biraz havada duran kısmı da burası. Zeki Demirkubuz’un zengin kariyerinin müjdecisi olan bu yapımda, birçok alt okumaya ulaşmak da mümkün, hiçbir sonuca ulaşmamak da. Belki de Demirkubuz ilk filmi olmasının getirdiği heyecanla bu yapıtını kolay ulaşılabilir bir iş olmaktan uzak tutmuştur.

 

Ayrıca hikayenin vardığı son da pek tatmin edici cinsten değil. Öyle ki bu kapıcı, yani Halit, gerçekten hasta da olabilir fakat toplumun kabul etmekte zorlandığı derin bir kişilik olması da olası. Yani kısacası filmi çok sevmeniz de mümkün, filmden çok sıkılmanız da…

Filmin başrollerinde Fikret Kuşkan, Zuhal Gencer, Serap Aksoy ve Selçuk Yöntem yer alıyor.

C Blok Yorumları

Yorum Yok


9 × = seksen bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri