Bringing Out the Dead – Yaşamın Kıyısında

- 25/09/2012

Belki de son yirmi yılda filmleriyle sinema dünyasına damgasını vurmuş usta yönetmen Martin Scorsese’nin 1999 tarihli filmi “Bringing Out the Dead” yönetmenin görece kenarda kalmış işlerinden. Filmin sonunda izleyenin üzerine çöken yorgunluk duygusu ise bu “kenarda kalma” durumunu açıklıyor.

 

Scorsese’nin “Taxi Driver”dan ödünç aldığı New York tasviri aynen sürüyor. Bir ambulans şoförünün gözünden izlediğimiz New York’u, sokaklarında anarşi kol gezen kasvetli bir yer olarak izliyoruz bir kez daha. Tıpkı “Taxi Driver”da olduğu gibi filmin pik yapan sahneleri de hep gece çekimleri oluyor.

 

Ancak bu sefer başlangıçta umut verse de enteresan bir hikaye izleyemiyoruz. Öykü gerilim olarak da heyecan dozu olarak da bir türlü yukarı çıkamıyor. Baş karakter de mesleğiyle sorunları olan, geçmişte yaşanan bir hadise sebebiyle durmadan kendisini suçlayan, alkol alımını kontrol edemeyen biri ve tüm bu özellikler kasvetli New York atmosferine tuz biber oluyor adeta. Film bu yönüyle bir tekrar hissi yaratmıyor belki ama özellikle ilk sahnelerinde yakaladığı derinliği bir türlü elde edemeyince, izleyiciye de baş karakterden sirayet eden bir yorgunluk hissi kalıyor. Yine de Scorsese’nin filmografisine meraklı izleyiciler filmi tercih edebilir.

 

Filmin başlıca rollerinde Nicolas Cage, Patricia Arquette, John Goodman, Tom Sizemore, Marc Anthony ve Ving Rhames yer alıyor.

Bringing Out the Dead – Yaşamın Kıyısında Yorumları

Yorum Yok


dört × = 28

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri