Bright Star – Parlak Yıldız

- 27/08/2012
5,50(2 oy)

Henüz 25 yaşında vefat eden şair John Keats’in hayatından ziyade, yaşadığı aşk ilişkisine odaklanan ve bunu sevgilisinin gözünden aktaran bir film “Bright Star”.

 

Öyle ki film boyunca John Keats’in bakış açısına pek haiz olamayıp bu filizlenen aşk ilişkisini de sevgilisi Fanny’nin gözünden görüyoruz. John ise kitapları satmayan ve kıymeti bilinmeyen şair olarak tüm film boyunca Fanny’nin yaşamını anlamlandıran bir nesne görevi görüyor.

 

Filmi diğer dönem yapıtlarından ayıran yegane unsur kadın karakterinin dirayeti. Burada evlenmek için can atarak ezilip büzülen bir kadın değil de “Benden hoşlanmıyor musun?” sorusunu çekinmeden sorup ilişkisini de pekala şekillendirebilen, duygularını açığa vurmaktan korkmayan bir karakter izliyoruz.

 

“Bright Star” uzun süresi ve bol dönem tasvirine rağmen “modern” duran hikayesi ve karakterleriyle ilgi çekici oluyor. Filmin romantizmden ziyade özellikle son bölümlerinde romantik – dram eksenine kaydığını da belirtelim.

 

Filmin başrollerinde Ben Whishaw ve Abbie Cornish var. Paul Schneider de kadorda sivrilen isim oluyor. Filmin yazarı ve yönetmeni Jane Campion.

Bright Star – Parlak Yıldız Yorumları

1 Yorum


+ altı = 13

  • minecik 29 Ağustos 2012 20:06

    Film güzeldi, yorum da güzel:)

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri