Brick

- 16/10/2011
5,50(2 oy)

Açıkçası Sundance Film Festivali’nden Özel Jüri Ödülü’nü almış “Brick”ten çok daha fazla şey bekliyordum. Bir lise öğrencisinin öldürülen kız arkadaşıyla ilgili yaptığı araştırmayı izliyoruz film boyunca. Söz konusu olan elbette ki bir cinayet fakat araştırmayı yapan Brendan isimli karakter, daha önce bu alanlarda pek deneyim sahibi olmayan biri haliyle. Bu araştırmanın içine daldığında önündeki ipuçlarını kolayca birleştirip bir uyuşturucu çetesine ulaşıyor kendisi. Fakat en nihayetinde bu çetenin omurgası da lise öğrencileri tarafından kurulmuş durumda. Yani patron da, onun sağ kolluğunu yapan adamı da oldukça genç. Dolayısıyla böyle genç bir yaş ortalamasına sahip bir çete, izleyicinin gözünde tehlikeli bir konuma yerleşemez kolayca ve yerleşemiyor da. Belki konunun basitliği hafif bir mizah dozuyla örtülebilirmiş lakin buna rastlamak da mümkün değil. Sözün özü, film, kendisini de, işlediği konuları da hatta karakterlerini de gereksiz yere çok ciddiye alıyor. Hele filmin finaline doğru kendini gösteren “savaş” kavramı, var olan absürd durumu iyice derinleştiriyor. Bir de sürekli araya sokulan bir öğle yemeği mevzusu var. Brendan neden öğle yemeklerine bu kadar takıntılı anlamak güç.

Ne var ki film finalinde tüm bu aksaklıklarına rağmen konusunu zekice toparlamayı başarıyor. Bu da bir nebze filmi çekilmez olmaktan kurtarıyor diyebiliriz.

Sonuç olarak her ne kadar bağımsız olması sebebiyle birçok eleştirmenin ilgisini çekse de “Brick”in detaycı izleyiciden geçer not alması oldukça düşük ihtimal.

Filmde, “Inception”daki karizmasından eser bulunmayan genç bir Joseph-Gordon Levitt başrolde. Nora Zehetner, Noah Fleiss, Matt O’Leary, Noah Segan, Meagan Good, Emilie de Ravin ve Lukas Haas ona eşlik eden isimler. Filmin yazarı ve yönetmeni Rian Johnson.

Brick Yorumları

Yorum Yok


× dokuz = 63

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri