Boyhood – Çocukluk

- 01/02/2015
8,00(1 oy)

Gittikçe yaklaşmakta olan Oscar ödüllerinin şu an ki en büyük favorisi “Boyhood”. Altın Küre’de en iyi film ödülünü kucaklamasının yanı sıra pek çok festivalde boy gösterip izleyicilerden de olumlu tepkiler alması, “Boyhood”u Oscar gecesinin favorisi konumuna getiriyor ister istemez. Yıllardır çektiği özgün filmlerle çoktan hak ettiği kıymeti ancak görebilen nevi şahsına münhasır yönetmen Richard Linklater, sadece kendi filmografisinin değil son yılların en orijinal işlerinden birine imza atıp, sıradan bir hayatı sıra dışı bir şekilde sunuyor.

 Boyhood

“Boyhood”un 12 yıla yayılan bir çekim süreci var. Alameti farikası da bu. Çocuk oyuncu Ellar Coltrane’in canlandırdığı Mason ile 6 yaşında tanışıyoruz, film bittiğinde ise 18 yaşında bir delikanlı olarak uğurluyoruz. Mason’ın yıl yıl büyümesini seyrederken, daha önce görmediğimiz bir tecrübeyi de deneyimliyoruz bu sayede. Üç saate yayılan bu yaşam öyküsünde bu orijinal fikrin yanı sıra Mason’ın büyüme sürecinde her yılın dinamiklerinin çok iyi yakalanması filmin asıl vurucu kısmı kanımca. İzleyenlere kısa bir geçmiş yıl nostaljisi yaratan film, herhalde bugün yazılmış bir senaryo üzerinden ilerlese, o yılların popüler noktalarını ancak bu kadar iyi yakalayabilirdi. Irak’ın işgali, Harry Potter çılgınlığı, Obama – McCain çekişmesi, oyun konsollarının etkisini arttırması, Facebook’un hayatımıza girmesi, cep telefonlarının iyice yaygınlaşması, görüntülü konuşma gibi teknolojik ilerlemeler, Facebook’un hayatımızda önemli bir yer tutmaya başlaması, Lady Gaga gibi sıra dışı isimlerin parlaması, kısaca son 12 yılda yaşanan tüm popüler olaylar “film şeridi” gibi akıyor gözümüzün önünden. Zaten film enerjisini de büyük ölçüde bu orijinal fikrinden alıyor. Bir çocuğun gelişimine tam anlamıyla şahit olmamız her ne kadar benzersiz bir deneyim olsa da, film Mason’ın büyüme serüveninde pek riske girmiyor ve Mason herhangi bir çocuk – ergen – gençlik serüveni yaşıyor gözümüzün önünde. Kardeşiyle yaşadığı problemler, ergenlik sancıları, karşı cinsle yakınlaşmaya başlaması, karşı cinsle hayal kırıklıkları, eğitim hayatı, geleceğine yön vermesi gibi konularda da sıradan bir süreç izliyoruz. Özellikle filmin, Mason’ın üniversiteye gitme arefesinde yaşadıklarını anlatan son bölümünde ciddi bir ivme kaybına uğraması biraz da bundan. Hatta Mason’ın fiziksel değişiminin sıradan bir hal aldığı 13-14 yaşlarından itibaren, bu etki hissediliyor. Film, tabiatına uygun olarak Mason’ın büyüme sürecinde işin içine çarpıcı noktalar koymuyor fakat bu da farklı bir fikir üzerinden yürüyen öykünün olumsuz anlamda dengelenmesine yol açıyor. İşleyiş açısından kusursuz ilerleyen film, içerik olarak biraz aksıyor. Yine de verilen emek ve “gerçek zamanlı” ilerleyen olay örgüsü “Boyhood”u farklı bir noktaya konumlandırıyor. Yetişkin oyuncuların geçirdikleri fiziksel değişimler de en az çocuk oyuncular kadar ilgi çekici. Birkaç sahnesinde, insanın hayatından bir şekilde geçen kişilerin nasıl büyük değişimler yaşayabileceğini, o yaşamlara nasıl etki edilebileceğini de göstermek gibi hoş noktalara sahip.

 Boyhood

Richard Linklater aynı zamanda senaryoya da imza atmış. Oyuncu kadrosunda Ellar Coltrane, Ethan Hawke, Patricia Arquette, Lorelei Linklater, Elijah Smith ve Marco Perella gibi isimler var.

 Boyhood

Oscar ödüllerinin “Birdman” ve “The Grand Budapest Hotel” ile birlikte en büyük favorisi görülen yapımın En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Ethan Hawke, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Patricia Arquette, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu gibi önemli dallarda toplam altı adaylığı bulunuyor. 

Boyhood – Çocukluk Yorumları

1 Yorum


yedi + 9 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri