The Bow | Yay

- 23/10/2011
7,50(6 oy)

Pek çok senarist ve yönetmenin kariyerleri boyunca benzer temaları ele alıp, aynı sularda gezindikleri söylenir durur. Kim Ki Duk’un “Spring, Summer, Fall, Winter…and Spring” filmiyle “Bow-Yay” filmini yan yana koyduğumuz zaman ortaya da bu netice çıkıyor. Ne var ki “Yay” usta yönetmenin diğer işlerine oranla bir miktar yavan kalıyor.

Filmde, film boyunca konuştuklarını hiç göremeyeceğimiz yaşlı bir balıkçı ve onunla birlikte yaşayan genç bir kız var. Filmin tamamı denizde, özellikle de ikilinin yaşadığı bu teknede geçiyor. Yaşlı adam geçimini, balık tutmak için günübirlik teknesine getirdiği insanlarla sağlıyor. Yanındaki genç kızı ise on yıl önce, 6 yaşındayken bulmuş. Kız on yıldır teknede ve yaşlı adam kızla evlenebilmek için 17’sine gelmesini bekliyor. İkili bir yandan garip bir yöntemle, isteyen kişilerin geleceklerini öğrenirken bir yandan günlerini geçiriyorlar fakat genç kız, tekneye balık tutmaya gelen birine aşık olunca yaşlı adamın planları ve yaşayışı bir anda alt üst oluyor…

Baktığımızda filmin “Spring, Summer…” ile pek çok yönden benzerliği mevcut. İki filmde de izole, dış dünya ile bağı olmayan bir ortam var. Hikaye yine iki kişi üzerine kurulu ve her şey düzeninde seyrederken bir dış müdahale ile işler bozulmakta… Usta yönetmen Kim Ki Duk, “Boş Ev” ile çok daha farklı bir filme imza atmıştı aslında, yani kariyeri boyunca aynı çizgide durduğunu söylemek yersiz fakat neden bu tip benzer bir hikayeye yer veriyor, pek anlaşılmıyor.

Filmin genel olarak eleştirilebileceği en kayda değer nokta, kötü adamı ile izleyici arasında empati kurmasına izin vermemesi. Öyle ki yaşlı adam, herhangi bir bakış açısıyla baktığımız zaman küçük bir kızı alıkoymuş görünüyor. Onunla bir cinsel birliktelik yaşamasa da evlenecekleri günü iple çekiyor kendisi. Ayrıca oldukça kıskanç biri. Genç kızın aşık olmasıyla bu kıskançlığına bencillik de ekleniyor. Tüm film boyunca bu yaşlı adamın tarafına geçmemiz veya olayları onun gözüyle görmemiz için tek bir fırsat dahi yakalayamıyoruz. Böyle olunca da hikaye taraflı bir şekle bürünüyor. Son bölümlerde yine fantastik sinema alanına yelken açan Kim Ki Duk, hayal gücüne bırakılan bir erotik sahneyi de işin içine katarak farklı bir sona imza atıyor.

Yine de içi boş bir sürü, hepsi değil tabii, ticari film varken, Kim Ki Duk’un “Yay”ı iyi bir alternatif. Fakat filmin vasat bir seyirlik olduğunu söyleyelim.

Kim Ki Duk senaryoya da imza atmış yönetmenliğin yanında. Oyuncu kadrosunda ise Jeon Sung Hwan, Han Yoe-reum ve Seo Ji-seok isimleri var. Son olarak, farklı tınılardaki müziklerin kimi zaman kafa yorduğunu ve genç kız karakterin sevimliliğinin filme pozitif katkısı olduğunu da ekleyelim.

The Bow | Yay Yorumları

Yorum Yok


dokuz − = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri