Bound | Tuhaf İlişkiler

- 05/10/2011
7,75(4 oy)

Bazı sinemacılar meşhur oldukları filmlerin önceleriyle pek anılmıyor. David Fincher’ın “Se7en”dan önce klip yönetmenliği yaptığını veya Christopher Nolan’ın ilk uzun metrajını pek kimse bilmez mesela. Gerçi ilgilileri müstesna tabii ki, Wachowski Kardeşler de popülaritesini “Matrix” ile sağlamış, hemen ardından gelen iki devam filmi ve üstüne eklenen “Speed Racer” hezimeti kariyerlerini belirsiz bir noktaya getirmişti.

“Bound” Wachowski Kardeşler’in ’97 tarihli bir yapıtı. Kardeşler filmi hem yazıp hem yönetmişler.

Yapım sıkı bir gerilim ağına girmeden önce seyircinin kafasını biraz dağıtmak için hemen başlarında bir lezbiyen aşk ilişkisine odaklanıp dönemine göre cesur bir giriş yapıveriyor. Daha kadınsı özellikler barındıran Violet ile tavırlarıyla bir erkekten farksız olan Corky birbirlerine abayı yakıyorlar. İkili bir süre sonra, Violet’in mafya sevgilisinin elinde olan ve önemli mafya adamlarına aktarılması gereken paraya göz dikiyorlar ve bir plan yapıyorlar. Başlangıçta plan iyi işlese de bir süre işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bound, son yıllarda yetkinliğine pek rastlayamadığımız türden başarılı bir gerilim. Filmin büyük bölümü tek mekanda ve karakterler arasındaki gerilim üzerine kurulu. Senaryo adeta örümcek ağı misali detaycı bir işçilikle kurulmuş. Öyle ki günümüzden bakıldığında yavan görülen ses ve görüntü kalitesine rağmen film izleyiciyi kolayca hapsedebiliyor. Ayrıca karakterlerin düştükleri içinden çıkılmaz durum, her an seyirciyi istim üzerinde tutuyor. Üstelik bu yaklanan atmosfer bir iki sahneden veya dakikadan ibaret değil, filmin tamamına sirayet ettirilmiş durumda. Karakterlerin düştükleri içinden çıkılmaz durum bir kara film formatında, oldukça iyi verilmiş. Woody Allen “Maç Sayısı” veya “Cassandra’nın Rüyası”nda nasıl ki karakterlerini kaderin kucağına atıp çaresizce çırpınışlarını anlatıyordu, işte “Bound”ta da benzer bir durum söz konusu.

Belki Corky karakterinin erkeksiliği veya senaryonun fazla dönemeçli olması eleştirilebilir ama dediğimiz gibi “Bound” Hollywood’ta özellikle son yıllarda benzer bir başarısı görülmeyen sıkı bir gerilim.

Filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Tilly, Gina Gershon, Joe Pantoliano, ki filmin açık ara en iyisi kendisi, John P. Ryan, Christopher Meloni ve Mary Mara isimleri yer alıyor.

Bound | Tuhaf İlişkiler Yorumları

1 Yorum


6 − bir =

  • Veyis Özen Ertuğ 17 Ekim 2011 1:00

    Bu filmi birkaç yıl önce seyretmiş ve gerçek anlamında değeri bulamamasına şaşırmıştım. Wachowski kardeşlerin gerçekten ne kadar yetenekli olduğunu anlamak için Matrix değil Bound’u seyretmek gerekiyor. Hele o filmde paraların çamaşır makinesinde yıkanıp, kurutulma sahnesi vardır ki, “temiz para” tanımına yeni bir anlam katan çok önemli bir sahnedir. Özellikle filmde iki kadının lezbiyenlik ilişkisi o kadar gerlimle birbirine yedirilmiş ki, bir an için filmde erkeksi rol oynayan Corky’i bir an için erkek olarak bile görebilirsiniz. Doğrusu böyle bir filmi görüp, eleştirisini yayınlamak bile çok büyük bir başarı. Herkesin dikkatini çekmeyen hatta Wachowski deyince nedense kimsenin aklına gelmeyen bir film. Tüm sinema tutkunlarının bu filmi izlemesini isterdim. Böylece Wachowskilerin sadece Matrix’ten ibaret olmadıklarını görmüş olurlar.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri