Bolt

- 29/01/2012
5,80(5 oy)

Fragmanında konudan yeterince bahsediliyordu fakat film hakkında hiçbir şey bilmeden izlemeye başlayanlar için filmin ilk dakikaları gerçek bir sürpriz oluyor. Bolt’un küçük sahibesi ile beraber “kötü adamları” atlatmaya çalıştığı sahnede büyük iddialarla vizyona giren komedi filmlerinin bütün süresi boyunca yapmak isteyip de yapamadıklarını “Bolt” hızlandırılmış şekilde sergiliyor ve ilk dakikalardan adeta macera – aksiyon filmlerinin bir parodisini yapıyor. Belirli bir hedefin seçilmediği bu girişte biraz “Matrix” de görmek mümkün, James Bond da.

Bu gösterişli girişin ardından film hem kendi üzerindeki yaldızları siliyor, hem de bir yandan da sektöre göndermeler yapmaya başlıyor. Bolt, kendisini sahibesini koruyan bir süper köpek zannediyor fakat sadece bir dizide rol alıyor. Büyünün bozulmaması için her şey Bolt’a göre ayarlanmış ve sahibesi de ne kadar gönülsüzce olsa da bu gerçeği Bolt’tan gizliyor. Daha fazla reyting almak için dizinin bir bölümünde Bolt’un sahibesi kaçırılınca Bolt, bir dizi tesadüf sonucu kendisini ülkenin öbür ucunda buluyor. Fakat hiçbir süper gücü olmamasına rağmen kendisini halen süper köpek zannetmekte…

Film detaycılığını ilk dakikalardan hissettiriyor. Bolt’un kendisini gerçek dünyada bulmasının ardından işin içine farklı karakterler de sokuyor. Sürekli şaşkın bakışlara sahip güvercinler veya tembel tembel oturup televizyon izleyen hamsterlar gibi. Hatta Bolt’un hayranı olan bir hamsterın televizyonda izlediğini ne kadar ciddiye aldığı ve Bolt’a yardımcı olmaya karar verdiği bir bölüm de, pekala televizyon izleyicisine bir dokundurma olarak nitelendirilebilir. Hatta film genel olarak, Bolt’un hayatının bir ilüzyondan ibaret olmasını keşfetmesiyle “Truman Show”u da anımsatmıyor değil konsept olarak. Gördüğünüz hiçbir unsur çekici gelmese bile Bolt’un tuhaf karakteri dahi dikkatinizi ayakta tutacaktır.

Üzerinden çok süre geçmemesine rağmen filmin bir “Kung Fu Panda” veya “Buz Devri” gibi animasyon sinemasının köşe taşları arasında adının anılmamasının bir talihsizlik olduğunu söyleyebiliriz. Belki reklam kampanyasının etkisizliği ve animasyon enflasyonunun yaşandığı sıralarda vizyona girmesinin de bunda payı vardır.

Filmin yönetmenleri Byron Howard ve Chris Williams. Orijinal seslendirme kadrosunda John Travolta, Miley Cyrus, Susie Esman ve Mark Walton isimleri var.

Bolt Yorumları

Yorum Yok


× 9 = kırk beş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri