Bobby

- 12/11/2012

“Bobby”de dikkati çeken ilk şey, müthiş bir kadroya sahip oluşu. Bu kadar çok yıldızın bir araya gelmesinden, konu bütünlüğü gözükmeyen zayıf bir bağımsız film beklenebilir aslında fakat “Bobby” elinden geldiğince ana akım sinema izleyicisinin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor.

 

Amerika’nın politikada takınacağı tutum tüm Dünyanın gidişatını etkilediğinden, Amerika’daki seçimler her dönem ilgi odağı oluyor. “Bobby” 1968’de, seçimlerin en büyük favorisiyken bir cinayete kurban giden Robert F. Kennedy’nin California’daki ön seçimlerine odaklanırken, daha çok Kennedy’nin akşam konuşma yapacağı Ambassador Oteli’ndeki insanların hayatlarını aktarıyor. Her bir hikayede yıldız oyuncuların yer aldığı filmde, bazı zoraki hikayeler de yok değil. Fakat konuşmalarında Amerika’daki kötü durumdan yakınan, barışçıl bir portre çizen Kennedy’nin politikası, sanki tüm insanları bir şekilde etkiliyor. Her biri farklı hayatlara sahip olan insanların ortak umutları gibi Kennedy.

 

Cinayet anında bile Kennedy’nin yüzü gösterilmiyor. Bizdeki gibi “Kennedy’ye benzemiyor” tarzı bir eleştiriden de kaçılmış olabilir film fakat esas hikayenin Kennedy’nin hayatlarını değiştirebileceği insanlar olduğunu da bu seçimden çıkarmış oluyoruz.

“Bobby” siyasi tarihe ilgi duyanların hoşlanabileceği etkileyici bir dram. Bu kadar çok yıldızı bir arada, böyle iyi bir filmde görmek de son yıllarda pek rastlayamadığımız bir durum üstelik.

 

Filmin yönetmeni aynı zamanda oyuncu olan Emilio Estevez. Oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins, Laurence Fishburne, Helen Hunt, Heather Graham, Joshua Jackson, Ashton Kutcher, Lindsay Lohan, Shia LaBeouf, William H. Macy, Emilio Estevez, Martin Sheen, Christian Slater, Sharon Stone ve Elijah Wood gibi birbirinden ünlü isimler var.  

Bobby Yorumları

Yorum Yok


üç × = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri