Blade Runner | Bıçak Sırtı

- 25/08/2010
8,50(2 oy)

Hollywood, hiç şüphesiz bilimkurgu türünü zamanında çok iyi kullanmış olan ve halen teknolojinin gelişimine kısmen de olsa yön veren bir yer. Fakat “Blade Runner” gibi dönemin ünlü yapıtlarına bakıldığında, Hollywood’un ve insanlığın 2000’li yıllarla ilgili büyük bir beklenti içine girdiği görülüyor. Nasıl ki insanlar yılbaşından bir gün önce, her nasıl oluyorsa yarın farklı bir güne uyanacakları umuduna kapılıyorlar, Hollywood da belli ki 2000’li yılları, uçan arabaların kendini gösterdiği ve dünya dışı gezegenlerin popüler birer yaşam alanı haline geldiği bir dönem olarak tasvir etmiş.

“Blade Runner”da da bol bol 2016 yılında üretilen ve insandan neredeyse farkı olmayan robotları izliyoruz. Bu arada ilginçtir, insanlar cep telefonu benzeri bir aygıt kullanmıyorlar! Filme dönersek, robotların insanlardan ayırt edilebilmesi için, belirli sorulardan oluşan bir testin cevapları inceleniyor. Buradan da karşıdaki yapının insan mı robot mu olduğu sorusu açıklığa kavuşuyor. Dünya dışından bazı robotlar, yaşam sürelerinin sona ermesinin yaklaştığını bildiklerinden, bu duruma bir çare bulabilmek için dünyaya gelip, yaratıcılarına ulaşmaya çalışıyorlar…

“Blade Runner”ın yönetmeni Ridley Scott. Usta İngiliz yönetmenin bu filmini, herhalde birçok sinemasever duymuştur. İzlemeyenler için söyleyelim, filmin atmosfer yaratmada büyük bir başarısı var. Ridley Scott, özellikle geceleri insanın içini karartan, gündüzleri de doğan güneşin bile yerküreyi yeterince aydınlatamadığı bir gelecek tasvir etmiş. Durmadan yağan yağmur da, bu gotik atmosferi destekliyor. Atmosfer yaratmada kusursuza yakın bir iş çıkaran Scott, filmin geri kalanında aynı başarıyı göstermekten uzak. Öncelikle kahramanımızın (Harrison Ford) robotlarla ilgili bu davaya dahil olması, klişe ötesi bir diyalogla gerçekleşiyor. Aksiyondan zaten sınıfta kalan yapım, geri kalan kısmında pek konuşmayan karakterlere ve ağır ilerleyen bir yapıya kucak açıyor. Kimin dost kimin düşman olduğunun kestirilemediği bir ortamda, Scott bu numarayı da yeterince kullanamıyor. Bunun sonucu olarak da finalinde bile bir gerilim hissedemiyoruz.

Filmde Harrison Ford, Sean Young,  Rutger Hauer, Daryl Hannah, William Sanderson ve Edward James Olmos rol alıyorlar.

Sonuç olarak “Blade Runner”, Scott’un bugünlere gelmesinde önemli bir basamak olsa da, “Blade Runner”ın, yönetmenin başyapıtı olduğu söylenemez.

Blade Runner | Bıçak Sırtı Yorumları

Yorum Yok


7 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri