Black Book | Kara Kitap

- 03/02/2010
7,60(5 oy)

Bazı filmler vardır ki yalnızca tek bir karesi, posteri veya ismiyle bile dikkat çeker. “Black Book/Kara Kitap” da benim için öyle bir yapıt oldu. Filmi izlediğimde ise filmin ilgimi çekmesine şükrettim diyebilirim.

Filmde Rachel adlı, zengin bir Yahudi ailenin mensubu olan bir kızın 2. Dünya Savaşı ile dağılan düzeni ve girdiği zorlu maraton ele alınıyor. Rachel (Carice Van Houten) hıristiyan bir ailenin yanında saklanırken eve yapılan saldırı sonucu bir erkeğin yanına sığınıyor. Onlara yardım eden bir Hollanda polisi sayesinde güvenli bölgeye gitme şansı doğuyor. Bu yolculukta ailesinin de yanında olacağını görüyor. Fakat grup Nazi’lerle karşılaşınca ailesi gözleri önünde öldürülüyor Rachel’ın. Saldırıdan kurtulan tek isim de o oluyor. Rachel daha sonra bir direniş grubuna katılınca bir Alman subayının gönlünü çalmak ve bu sayede direnişçilerden esir olan bir kısmını kurtarabilmek için harekete geçiyor…

Her şeyden önce film müthiş bir dönem filmi olarak nitelendirilebilir. 2. Dünya Savaşı’nın o karanlık atmosferini çok iyi yansıtıyor filmin yönetmeni Paul Verhoeven. “Bir Yahudi’nin Nazi’lere direniş öyküsü” gibi, artık klasikleşmiş bir fikrin üzerine çok iyi gidiyor. Filmdeki aksiyon da tam gereken sahnelerde kendini gösterip filmin hantallaşmasına engel oluyor. Son yıllarda sık karşılaşmadığımız çok boyutlu senaryosu, hikayenin birden fazla koldan ilerleyerek keskin manevralara yer verişi ve oturmuş karakterleriyle film senaryo konusundaki tüm beklentileri karşılıyor. Öyle ki filmin sonundaki sürpriz bile filmin hikayesi yanında sönük kalıyor denebilir.

İyi oyunculuk performansları barındıran filmde Carice Van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Halina Rejin, Waldemar Kobus, Derek de Lint, Christian Berkel, Peter Blok ve Dolf de Vires gibi isimler, filmin kadrosunda yer alıyor.

Her karesinin düşünüldüğü ve her anına büyük emek verildiği hissi uyandıran “Kara Kitap”, ülkemizde pek iyi tanıtımı yapılmayan bir yapım. “RoboCop” filmiyle popülarite kazanan yönetmen Paul Verhoeven’in de olasılıkla kariyerindeki en iyi filmi.2. Dünya Savaşı’nda geçen öyküler arasında da, benim gözümde çoktan özel bir yere konuşlandı.

Black Book | Kara Kitap Yorumları

1 Yorum


− 2 = bir

  • senbilirsinabla 12 Şubat 2010 13:28

    Geçmiş festivallerden birinde izlediği Kara Kitap’ı “abla” da çok beğenir. Çapraşık, zekice senaryosu, “insan olma, insan kalabilme sınavı savaş” filmleri arasında gerilimiyle de öne çıkanları ayrı tutan “abla”, yakında vizyona girecek bir diğer dönem filmi Operasyon Valkyrie’e de bayılmıştır.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri