Bizim Büyük Çaresizliğimiz

- 04/01/2012
9,60(5 oy)

İlk filmi “Tatil Kitabı” ile eleştirmenler tarafından yere göğe sığdırılamayan fakat seyircilerce ilgi göermeyen Seyfi Teoman, ikinci filmini Barış Bıçakçı’nın romanından uyarlamış. Genel olarak da sınıfı geçen bir yapıma imza atmış.

Ender ve Çetin, uzun yıllardır tanışan ve aynı evde kalan iki sıkı dost. Hatta dostlukları normal bir arkadaşlıktan farklı anlam taşıyor onlar için. Bu iki sıkı dost, bir trafik kazası sonucu yalnız kalan arkadaşlarının kardeşi Nihal’i evlerine alıyorlar. Arkasından da tahmin edilebileceği üzere iki arkadaş birden Nihal’e tutuluyor…

Nihal, Ender ve Çetin’in arasına giren biri olarak gözükmüyor. Yani Nihal’in dostların arasını açan kız konumunda olmadığını söyleyebiliriz. Hatta iki dost birbirlerine bu durumu açıyorlar ve Nihal’i “kapmak” için de hiçbir ekstra müdahalede bulunmuyorlar. Nihal ise hem Ender’e hem Çetin’e yakın duruyor fakat ilişkisi dostluk ve aşk arasında seyrediyor.

Bu tip konular barındıran filmler çok sayıda var. “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” kendisine bir farklılık yaratamıyor. Belki cinselliği göze sokmaması veya bu durumdan etkilenmeyen bir dostluk ilgi çekici görünebilir tabii ki fakat filmi özel kılabilecek o dokunuş ne yazık ki yok. Ama yine de sinemamızda pek işlenmeyen bir konuyu anlatıp (iyi işler çıkaran isimler müstesna ama sinemamız on yıllardır ne kadar boş işlerle uğraşmışsa artık, yeni nesil yönetmenler elini nereye atsa, el değmemiş bir alan buluyor) söyleyeceğini söyleyip fazla da uzatmadan akılda kalıcı bir hikaye sunuyor izleyenlere. İki dostun entelektüel düzeyleri ve bazı diyaloglar inandırıcı gelmeyebilir, bunu da ekleyelim.

Filmin başrollerinde, şu sıralar televizyon dizileriyle ön planda olan İlker Aksum ve Fatih Al var. Filmin pek tanınmayan yüzü Güneş Sayın ise bu iki ismin arasında çaresizce eziliyor sanki. Taner Birsel, Mehmet Ali Nuroğlu ve Baki Davrak da diğer isimler.

Film Berlin Film Festivali’nde yarışmış, “Bal”ın başarısının ardından bir heyecan da yaratmıştı fakat “Bal”la aynı başarıya ulaşamamıştı.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz Yorumları

1 Yorum


× 2 = iki

  • RS 13 Ocak 2012 4:02

    Herkes tarafından anlaşılamayacak güzel bir filmdi.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri