Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

- 01/03/2015
6,50(2 oy)

Riggan Thomson yıllar önce çizgi roman uyarlaması “Birdman” filmleriyle şöhrete kavuşmuş. Derdi ise bu aksiyon bombası popüler serinin etiketinden kurtulup oyunculuğunu ispatlamak ve yeniden, bu kez daha sanatsal bir işle gündeme gelmek. Bunun için de Broadway’de sahnelenecek bir oyunu yönetip, oynamak istiyor. Biz de Riggan’ın bu süreçte yaşadıklarını izliyoruz, özetlemek gerekirse.

Birdman

Kısa adıyla “Birdman” çeşitli kamera oyunlarıyla filmi tek sekansa indirgeyip, bu tarzdaki her yapıt gibi belirli bir teknik zorluğun altına girip, üstesinden geliyor. İlk bölümlerde ayak uydurması zor olan bu teknik, daha sonra seyirciyi de filmin içine çekiyor. Yaşanan olayları ise büyük oranda Riggan’ın gözünden seyrediyoruz. Özellikle tiyatro sahnesinde Riggan’ın arkasına geçen kamera, oyuncunun kişisel düşüncelerini de işin içine kattığımızda izleyeni karakteriyle bütünleştiriyor. Kimi zaman soyut bir anlatım benimseyen yapım Riggan’ın çevresindeki oyuncularla yaşadığı problemleri, ailevi sorunlarını, medyadan gördüğü haksızlığı ve yakasını bir türlü bırakmayan “Birdman” filmleriyle olan ilişkilerini tamamen Riggan’ın gözünden sunuyor önümüze. Riggan da seyircinin gözünde bir kahraman değil, bunalımlar yaşayan, yardıma muhtaç bir profil çiziyor çoğu zaman.

Birdman

Genel çerçeve itibariyle filmin Oscar yarışındaki başarısına da değinelim. Ödül töreninden önce “Birdman”ın yeni bir şey anlatmadığı, biraz geveze olduğu gibi yorumlar yapılırken aynı zamanda En İyi Film Oscarını da kazanması bekleniyordu. Oyuncular ise filmi yere göğe sığdıramıyor ve ödülü hak ettiğini düşünüyordu. Açıkçası bu yıl da Akademinin dinamiklerinin kendisini gösterdiği bir tören olduğunu “Birdman”ı seyredince daha iyi anlıyorsunuz. Çoğunluğu oyunculardan oluşan Akademi, baş karakter olarak bir oyuncu seçip bütün öyküyü bu oyuncunun üzerinden anlatıp kendilerinin sevdiği bir tarza da sahip olan bu filmi ödüllendirmeseymiş, gecenin değil belki de son on yılın en büyük sürprizlerinden biri olurmuş. Yani yine kendi kabulleri olan Akademi, kendi sevdiği tarzda bir filmi yüceltti diyebiliriz. “Interstellar” ve “Gone Girl”ün görmezden gelinmesini de bu şekilde açıklayabiliyoruz. Kısacası  bir sinemacı olarak bu kurulun sevdiği filmler yapamıyorsanız, ne kadar başarılı olursanız olun, nafile. Christopher Nolan da olsanız, Alfred Hitchcock da olsanız ödül alamıyorsunuz.

Birdman

Bu rolle Michael Keaton’ın kariyerine gönderme yapıldığı iddiaları da vardı. Şahsen pek beğenemediğim Tim Burton’ın “Batman”lerinde Michael Keaton rol almıştı fakat o “Batman”lerin sadece bir haftasonu seyirliği olarak algılanmadığı da ortada. Kaldı ki Keaton bu rolle büyük sükse yapmıştı da denemeyebilir. Kısacası bu benzetme de biraz zoraki kalıyor. Züppe oyuncu rolünde ki Edward Norton’ın da egosunun yüksek olduğu ve bu çalışmayla kendisini de tiye aldığı söyleniyor ki seyirciyi eğlendirmek için çıktığı şov programında kafasında yumurta kıran Norton’ın egosu nasıl yüksek, iddiayı duyduğumdan beri çözmeye çalışıyorum. Diyeceğim o ki filmin gücünü arttırmak için oyuncular üzerinden yapılan bu yorumlar pek de sağlam değil.

Birdman

Kariyeri boyunca farklı kültürlerin yaşadığı sosyal sorunlara eğilen “Amores perros”, “Babel” ve “21 Gram” gibi filmlere imza atan Alejandro Gonzalez Inarritu, belki de bu filmler sıralandığında en sönük görünen işiyle Oscara kavuşmuş oldu. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Keaton’ın yanı sıra filmin gizli kahramanı Edward Norton, kariyerinin en iyi performansına imza atıyor. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarını kaçırması ise J. K. Simmons’ın da kariyerinin en iyi performansına imza atması gibi bir şanssızlığa yorulabilir ancak. Güçlü kadrodaki diğer bazı oyuncular ise Naomi Watts, Emma Stone, Amy Ryan, Andrea Riseborough ve Zach Galifianakis.

 

 

Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Yorumları

2 Yorum


1 × üç =

  • senbilirsinabla 1 Mart 2015 19:56

    Filmi izleyip, (Riggan’in kapali kapilar ardindaki ezoterik yetenekleri yuzunden) biraz da karisik bulan “abla”, bu ciktiginda, kalanin eski enerjiyle sahnede kalmaya calisan yasli oyuncuyla, yeni enerjiyle sahnede yer almaya calisan, disaridan bakana bayagi sevimsiz de gorunen genc oyuncunun kapismasi disinda bir sey bulamaz.

    Hele de yonetmenin, yazida adi gecen muhtesem filmlerini gormusken, “abla” yazara katilmamazlik edemez.

  • Film Lobisi 7 Mayıs 2015 23:31

    çok detaylı bir yazı olmuş elinize sağlık, eski bir oyuncunun broadway yolculuğu Oscar komitesinin de ilgisini çekmiş olmalı bana sorarsanız. gerçekten mükemmel bir filmdi.

Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Filmi Detayları

isimli yazarın diğer yazıları

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri