Bicycle Thief | Bisiklet Hırsızları

- 30/12/2010
9,50(4 oy)

Bir İtalyan yapımı olan “Bisiklet Hırsızları” faşizmin sillesini yemiş bir İtalya manzarası sunuyor öncelikle. İnsanlar işsiz ve doğal olarak aileler de büyük maddi sıkıntılar içinde debeleniyorlar. Antonio adlı aile babası da kendine göre bir iş buluyor fakat bunu yapabilmesi için bir bisiklet gerekli. Rehin bıraktığı bisikletine bir şekilde yeniden sahip olan Antonio, ilk iş gününde bisikletini hırsızlara kaptırınca işinden olmamak için polisin kayıtsızlığını da göz önüne alarak bisikletini aramaya koyuluyor…

Antonio’nun bisikleti sadece bir iş meselesi değil aslında, ailesinin yeniden sahip olduğu umudu da simgeliyor bir bakıma. Çünkü bir pazara girip çalınan bisikletini bulmanın çok zor olduğunun o da bilincinde. Tabii maddi kayıp da göz ardı edilmiyor, hatta bir süre sonra baş unsur oluyor. Oyuncuların yarattığı samimi havadan, izleyen de kendini bu davanın bir parçası hissedebilir kolaylıkla. Ayrıca kilisede geçen sahne herkesin derdinin ne kadar farklı olduğunu gösteren, fazla aleni ama güçlü bir sahne. Fakat Antonio’nin bir ara oğlu Bruno ile beraber dünyayı boş veren hali konunun dağılmasına sebebiyet veriyor. Kendisinin tam bazı ipuçlarına ulaştığı sırada neden işin peşini bıraktığı anlaşılamıyor. Yine de daha sonra ortaya çıkan tablo; fakir insanların bir besinlerinin de umut olduğu ve yeterince kaybettikleri için kaybetmeye daha fazla tahammülleri olmadığını gösteriyor. Antonioi’nin bisikletinin peşinden delice koşmasının ve hiç güveni olmayan yerlerden medet ummasının sebebi de bu.

Filmin finalinin gerçekten yürek burktuğunu ve filmin birçok ödül kazandığını da, ayrıca Marlon Brando gibi isimler de dahil olmak üzere pek çok ünlü oyuncu ve yönetmenden çok büyük övgüler aldığını da belirtelim.

Filmin yönetmeni Vittorio De Sica. Oyuncu kadrosunda Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell ve Giulio Chiari isimleri ye alıyor.

Bicycle Thief | Bisiklet Hırsızları Yorumları

Yorum Yok


7 − = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri