Benny & Joon

- 04/02/2010
9,00(7 oy)

Popüler bir film olmamasından ötürü “Benny ve Joon”un öncelikle oyuncu kadrosunu vermek doğru olur sanıyorum: Johnny Depp, Mary Stuart Masterson, Aidan Quinn, Julianne Moore, Oliver Platt, William H. Macy ve CCH Pounder. Gördüğünüz gibi oldukça dişe dokunur bir kadro. Bugüne kadar fazla dikkat çekmiş bir yapım olmaması da şaşırtıcı. En azından ben duymamıştım. Filmin yönetmeni ise Jeremiah S. Chechik.

Filmde,beraber yaşayan iki kardeş Benny (Aidan Quinn) ve Joon’un (Mary Stuart Masterson) tesadüfen hayatlarına dahil olan Sam (Johnny Depp) ile değişen düzenleri konu alınıyor. Joon, hayatta kalan tek akrabası olan kardeşi Benny ile yaşamaktadır. Joon bir akıl hastası olduğundan, kardeşi Benny tüm zamanını ona göz kulak olarak harcamaktadır. Joon’un akli dengesizliğinden doğan takıntıları Benny’e ağır gelmese de, onu her geçen gün daha fazla bezdirmektedir. Bu iki kardeşin hayatı, Joon’un, Benny’nin arkadaşlarıyla, Benny orada yokken oynadığı bir kumar sonucu, Benny’nin arkadaşının kuzeni Sam’i evlerine almalarıyla değişir. Bir akıl hastalığı bulunmayan Sam yine de normal bir tip değildir ve zamanla Joon’la birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar.

Romantik-komedi tarzında olan film, bu türden alışık olduğumuz bir finalle nihayete erse de ardında iyi bir izlenim bırakıyor. Kahkahayla gülebileceğiniz en fazla bir veya iki sahne bulunsa da,tüm filmi ufak bir tebessümle izlemeniz muhtemel. Sam ve Joon’un sevimlilikleri (özellikle Mary Stuart Masterson filme sevimliliğiyle çok şey katıyor) ve masumiyetleri filmin en büyük kozu. Bu tür filmlerden aşina olduğumuz bazı klişe sahnelerin filmin bazı kısımlarını işgal etmesi ve Benny’nin Ruthie (Julianne Moore) ile yürütmeye çabaladığı beraberliğin gereksiz yanları filmin en büyük dezavantajlarını oluşturuyorlar.

Tüm klasikliğine ve romantik-komedi olmasına rağmen film abartısız ve doğal. Özellikle türün takipçileri ve Depp hayranları filmden memnun kalacaktır.

Benny & Joon Yorumları

Yorum Yok


× sekiz = 56

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri