Beni Unutma

- 06/03/2012
5,75(4 oy)

İlk filmi “Takva” ile ana akım sinema izleyicisinden övgüler alan Özer Kızıltan, bu kez bir sinema eleştirmeni Burak Göral’ın senaryosunu yönetmiş. Aslında Burak Göral, sinema yazarları arasında filmlere hoşgörüsüyle öne çıkan bir isim. Film vizyona girmeden önce verdiği röportajlarda da niyetini anlatıp, son dönemde ülkemizde anlamını yitiren “aşk” kavramının kutsallığını vurgulamak istediğini söylemişti. Böyle bir senaryodan kimse bir başyapıt, “Duvak” veya “Kasımda Aşk Başkadır” gibi türü etkileyecek veya “Issız Adam” gibi infial yaratacak bir film beklemiyordu zaten. Fakat ortaya çıkan iş, teknik açıdan eli yüzü düzgün olsa da diğer konularda biraz aksıyor ne yazık ki.

Filmin konusu, ilişkiler konusunda başına buyruk olan bir adamın hayatının kadınını bulmasıyla ortaya çıkan aşk ilişkisi oluyor. İlk başlarda bu adamın, yani Sinan’ın (Mert Fırat) çapkın bir adamken nasıl birden bir aile babası figürüne dönüştüğünü pek anlayamıyoruz. Bu durum “aşık olmak” tanımı ile geçiştiriliyor. Sinan ve Olcay (Açelya Devrim Yılhan) mutlu mesut yaşamlarını sürdürürken daha filmin gelişme evrelerinin hemen başında evlenmelerinden, gidişatın kötü olacağı sonucunu çıkarmak zor olmuyor. Nitekim Olcay’ın yakalandığı bir beyin hastalığı, mutlu çiftin hayatını alt üst ediyor.

 Filmin olumsuz yönlerinin en başında yan karakterlerini harcaması geliyor. Mesela çiftin arkadaşları Sevda (Melis Babadağ) ve Kaan (Hakan Yufkacıgil) filmin sonunda evli bir çift olarak gözüküyorlar fakat ilişkilerinin gelişimi ile ilgili en ufak bir detaya rastlamak mümkün olmuyor. Bakıştıkları birkaç sahne dışında bir şey elde edemiyoruz bu ikili ile ilgili. Sinan’ın annesi ve Olcay’ın babası da merkezdeki aşk ilişkisinden dolayı kendilerini gösterecek olanakları bulamıyorlar. Sinan’ın annesi ile Olcay’ın, gerilimli başlayan fakat mutlu sonla biten anlaşmazlıkları bile ne zaman çözülüyor bilemiyoruz. Kısacası film başarılı yan karakterlerine yazık ediyor.

Bunun yanında filmin özellikle sonlarına doğru dramatik yönü oldukça baskın çıkıyor. Olcay’ın başına gelen hastalık, 2004 yapımı Günye Kore filmi “A Moment to Remember”ı fena halde anımsatıyor. Belki Göral senaryosunda birkaç küçük dokunuşla bu benzerliği biraz törpüleyebilirmiş ama bu yola gitmemiş. Aslında film bir nebze 2002 yapımı “A Walk to Remember”ı da hatırlatmıyor değil. Biraz sıkarsak bu örnekleri çoğaltabiliriz belki fakat filmin çıkış noktasının iyi niyeti, bu benzerlikleri görmezden gelmemizi de sağlayabilir pekala.

Filmin teknik açıdan bir kusuru yok gibi. Oyuncular birkaç yerde kendilerini gösterme fırsatı da buluyorlar. Özellikle Mert Fırat filmin kalibresini birkaç gömlek yükseltmek için çok uğraşıyor ve başarıyor da.

Mert Fırat ve Açelya Devrim Yılhan başrolde. Tuba Ünsal, Melis Babadağ, Aliye Uzunatağan, Ünal Silver, Kenan Ece ve Hakan Yufkacıgil de diğer rollerde karşımıza çıkıyorlar.

Beni Unutma Yorumları

Yorum Yok


+ bir = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri