Ben X

- 25/08/2008
6,80(5 oy)

Ben bir HİÇ’im!

Adını Flamanca’da “Ben bir HİÇ’im” manasına bir deyimden alıyormuş. Hiçlik, hiçbir şey olmak nasıl tanımlanabilir ki? Bunu izleyicilere nasıl tarif edebilir, bu duyguyu kendileri yaşıyormuşçasına nasıl hissettirebilirsiniz ki? Etrafınızda çevrenizde gördünüz mü böyle birini? Ya da bu tip bir insan dikkatinizi çekti mi? Son derece etkileyici bir film ortaya çıkarmış; hikâyenin hem yazarı, hem de yönetmeni olan Nic Balthazar. Sinema diliyle toplumsal bir olguya, vakıaya, hatta tam da yaşanan bir şeye dikkat çekmiş.

Hikâyenin kahramanı olan Ben (Greg Timmermans), okulunda ve derslerinde gayet başarılı, ancak otistik rahatsızlığı sebebiyle asosyal bir kişiliktir. Başkalarıyla iletişim kurabildiği tek ortam World of Warcraft ve Knight Online tarzı bir oyun olan Archlord’dur. Ailesiyle ve öğretmenleriyle ilişkilerinde oldukça uysaldır. Gündelik hayatta bocalamamak için, elinde video kamerası ile diğer insanların birbirlerine olan davranışlarını kopyalamakta ve taklit etmeye çalışmaktadır. Kopyalayamadığı veya daha önce karşılaşmadığı sorunların çözümlerini ise hayatının bir parçası olan “Archlord” isimli oyundaki senaryolar üzerinden çözebileceğini hayal etmektedir. Ben, kendine yarı gerçek, yarı sanal bir dünya kurmuştur. Ama arkadaşları onun içinde bulunduğu rahatsızlığı anlamaktan ve Ben’in hayatını kolaylaştırmaktan uzaktır. Bilakis onu alaya almakta ve itip kakmaktadırlar. Ben’in hayatındaki tek dostu, oyundan arkadaşı olan Scarlite(Laura Verlinden)’dir. Aynı zamanda Ben’in en büyük destekçisi ve şifacısıdır.

Bu tarz psikolojik sorunları olan insanların hikayesini anlatan, ‘Forrest Gump‘, ‘I am Sam (Benim adım Sam)’ ve Oscar ödüllü ‘A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)’ ile kıyaslandığında daha gerçekçi bir hikaye ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Forest Gump’ta zekâ yaşı düşük birinin verdiği mücadele anlatılmaktadır. I am Sam’de ise yine çok etkileyici bir hikâye ile karşı karşıyayız, ancak öncelikle vurgulanan zekâ seviyesi düşük bir baba ile kızı arasındaki aile bağları. A Beautiful Mind ise biraz daha fazla BenX ile benzerlikler taşıyor. Nobel ödüllü Matematik profesörü John Forbes Nash’in hayatını anlatan filmde şizofreni ile olan mücadelesi ve kendini yönlendiren hayali dostlarıyla yaşamayı öğrenmesi anlatılıyor. Ben X’de sonunda en büyük destekçisi ve aynı zamanda şifacısı olan Scarlite “gerçek mi, yoksa hayal mi?” sorusunun cevabını izleyiciye bırakıyor.

Filmin başında çıkan bir cümleye göre gerçek hayatta yaşanan bir olaydan sinemaya uyarlanmış. Filmin yönetmeni, Belçika’nın Gent şehrinde, liseli bir gencin Gravensteen sarayından atlayarak intihar etmesini konu alan bir gazete haberinden yola çıkarak çocuğun ailesi ile görüşmüş ve kalıcı bir şeyler yapmak için önce romanını yazmış ve sonra da filmi çekmiş. Aynı zamanda yönetmenin kendi romanından uyarladığı ilk filmi. Geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde FIBRESCI ödülünü almış. Montreal Film Festivali’nde de ‘Grand Prix’ ödülünü kazanmış.

Ben X Yorumları

3 Yorum


− altı = 3

 • tabuhan 7 Eylül 2008 15:08

  Oo severim bu tarz filmleri..

 • ofori 10 Eylül 2008 12:30

  Bir bilgisayar oyununun içine yedirilmiş bir karakter bu kadar sahici hissettirebilir mi..Bu filmi izlerken beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim ve gerçekten hoş bir süpriz oldu benim için.Otistik bir genç, kendi iç dünyasında kendi ayrıntılarında yaşamak isterken,buna izin vermeyen toplumun acımasızlığı gözler önüne seriliyor bir yerde..
  Herkese birer mesaj çıkıyor filmin sonunda; en büyük mesaj "insanlığınız ne alemde" der gibi ironi yapıyor.Geçenlerde bir yerde okumuştum; "doğa gezginlerinden bazıları erkeği ve kadını yarattı ama iyi yaratamadı diye düşünürdüm,insanlığın öyle kötü bir taklidini sergiliyorlar ki.."Bu film belki de anlamak isteyen için bu söze gönderme yapıyordur.Bir ben varım, bir biz varız, hepimiz aynıyız ve "olması gerektiği" gibiyiz.Bir de Ben var, bizden olmayan "öteki"..

 • serdal 12 Eylül 2008 21:36

  BenX filmini vizyona ilk girdiği gün izledim,gerçekten çok etkilendim.Film sürükleyici ve farklı bir pozisyonla muhteşem olmuş diyebilirim.Bilgisayar oyunu ile yapılan işleyişi oyuncumuz çok iyi anlatmış,aslında ironik olarak insan alemine bir nevi ibretlik veya ibret_i alem olarak örnek izlenimler bırakıyor.Bizler oyüzden insani değerlere çok önem vermeliyiz,bakınız filmde oyuncumuz bu alemde neyi bilmiyor ve beceremiyormuş, fark edin gerçekten o noktada insan çok etkileniyor,Yalan söylemenin dalga geçmenin aldatmanın nasıl oldugunu bilmiyor oyuncumuz.İşte film  bilgisayar oyunu ile bu gerçek alemdeki oyununu bütünleştirerek insanlığa aslında bir şifre bir ibret gönderiyor.Film çok güzel yönetmeninede oyuncularınada sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri