Beetle Juice | Beter Böcek

- 29/05/2010
8,89(9 oy)

Tim Burton’ın yeni harikaları dururken bu eski filmi kim merak eder bilmiyorum ama “Beetle Juice-Beter Böcek” eski teknolojisine rağmen halen insanı eğlendirebilen bir film.

“Beter Böcek”in oyuncu kadrosunda, şimdi ortalıkta pek göremediğimiz isimler de mevcut. Örneğin; Catherine O’Hara. Kendisini “Home Alone” serisindeki unutkan anne olarak hatırlamanız mümkün. Filmin başrollerinde genç bir Alec Baldwin var. Şu an başrollerden bir hayli uzak olan Geena Davis ona eşlik ediyor. 90’larda oynadığı filmlerle, 2000’lerde yaptığı aşırılıklarla gündeme gelen Winona Ryder, Beetle Juice rolünde az görünen ama karakterinin getirdiği avantajla filme renk katan Michael Keaton, Maurice Page, Hugo Stanger ve Jeffrey Jones da  filmde yer alan oyuncular.

Filmde ölen bir çiftin, öldükten sonra evlerine yerleşen bir aileyi korkutarak gönderme çabaları yer alıyor. Tabii ölüm, söz konusu Tim Burton olunca renkli ve eğlenceli bir görünüme kavuşuyor. Filmin hemen başında Adam (Alec Baldwin) ve Barbara (Geena Davis) çiftinin tatil planlarını görüyoruz. İki hafta boyunca evde kalmanın planlarını yapan çift, bir araba kazası hayata gözlerini yumuyorlar ama bunun pek farkında oldukları söylenemez! Öldüklerini geç fark eden çift, ne yapacaklarını bilemez bir vaziyette evin içinde buldukları “yeni ölenler için el kitabı” ile kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar. Evden dışarı adım attıklarında kendilerini büyük bir canavarın kol gezdiği bir çölde buluyorlar. Kitapla haşır neşir olan çift, bir yandan da ev sahiplerini korkutamazken, onların küçük kızı Lydia (Winona Ryder) ile tanışıyorlar. Lydia oldukça gotik bir kız. Bu sebeple evdeki bu hayaletlerden korkmayıp onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Lydia’nın çabaları da yeterli olmayınca Adam ve Barbara çaresiz kaldıklarını düşünüp Beetle Juice (Michael Keaton) adlı bir ölüyü yardıma çağırıyorlar fakat Beetle Juice onlara yarardan çok zarar getirince çift bir yandan evlerininin yeni sahipleriyle uğraşırken bir yandan da Beetle Juice’u başlarından defetmeye uğraş veriyorlar…

Filmin yapım yılı 1988. Dolayısıyla filmde yer alan görsel efektler de görsel olarak çok zayıf. Tim Burton senaryosunu yazdığı “The Nightmare Before Christmas” filmindeki teknolojiden burada oldukça faydalanmış. Buradaki karakterler karikatür değil gerçek olduğu için de bu teknik, dekorlarda kullanılan plastikler vs. filmde çok sırıtıyor.

Yapım yılının getirdiği bu zayıflıkları görmezden gelirseniz eğer, filmin eğlenceli bir konusu olduğunu belirtmek mümkün. Burton, öbür dünyayı tasvir edişindeki ustalığıyla yine göz dolduruyor. Günümüz yaşantısına yaptığı göndermeler görülmeye değer. Şöyle ki; Beetle Juice tanıtımını bir reklam filmi ile yapmakta! Bunun yanında ölülerin ölmeden önceki halleriyle gözükmeleri filme büyük bir mizah katıyor. Halen ölmediğini sanan Amerikan futbolu oyuncularından tutun da, kömür benzeri bir görünüme sahip olup sigara içen biri Burton’ın akılcı diyalogları da kullanmasıyla seyir zevki yüksek sahnelere dönüşüyorlar. Ayrıca Beetle Juice’ın özellikle son kısımlarda “The Mask”a benzer bir atmosfer yarattığını görüyoruz. Bu da filme olumlu yönde yansıyor.

Dediğim gibi görüntü kalitesine ve efekt yetersizliğine! Sabır göstermek biraz güç gelebilir. Ama Tim Burton’ın eskiden ne türler işler yaptığını merak ediyorsanız “Beter Böcek”i mutlaka görmeniz gerek.

Beetle Juice | Beter Böcek Yorumları

Yorum Yok


bir + = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri