Battle Royale | Ölüm Oyunu

- 18/11/2009
5,67(3 oy)

Çıktığı yıl fırtınalar koparmasa da pek çok hayran toplayan “Battle Royale – Ölüm Oyunu”, tüm sinemaseverlerin görmek isteyebileceği farklı bir dram.

“Battle Royale”in oyuncu kadrosunda Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Taro Yamamoto, Masanobu Ando ve Kou Shibasaki gibi, meraklısı olmayanın pek tanıyamayacağı oyuncular var. Filmin konusu bir hayli ilginç: 2000’li yıllarda gençler, iyiden iyiye kendilerini kaybeden bir sınıfa dönüşüp, yaşlılar ve büyükleri için tehlike olmaya başlamışlardır. Bunun üzerine hükümet, BR adlı bir yasa çıkarır. Bu yasaya göre, lise öğrencilerinin bulunduğu, ülkedeki, herhangi bir okuldaki herhangi bir sınıf kurayla belirlenir ve gözetim altında tutulan ıssız bir adaya sevk edilirler. Burada oynayacakları oyunda, üç gün sonunda, hayatta kalan tek kişi oyunu kazanacaktır. Yani öğrencilerden, birbirlerini öldürmeleri ve ne pahasına olursa olsun hayatta kalan tek kişi olmaları bekleniyor. Bunun için her öğrenciye, içlerinde farklı özellikte silahlar bulunan çantalar veriliyor. Boyunlarına takılan metal bir halka ile takip ediliyorlar. Bu halka, zorlamaya karşı patlayıcı özelliğe sahip. Üç gün sonunda, kalan kişi birden fazla olursa, kalan herkes ölüyor…

Filmde, öğrencilerin neden bu oyuna katılmak zorunda oldukları fikrinin altı biraz boş kalıyor. Yalnızca “büyüklerini dinlememeleri”, bu oyun için yeterli bir sebep değil elbette. Film bu fikirle pek ilgilenmeyip, oyunun sıradışılığına yaslanıyor. Öğrencilerden, intihar edenlerinden tutun da, birlik olup oyuna karşı çıkmayı amaçlayan, bunun yanında zevk için insanları öldüren bile var. 42 farklı karakteri içeriyor olmasını, film için bir avantaja çeviriyor Yönetmen Kinji Fukasaku. Tüm öğrencilerin istemeden içine düştüğü bu zor durumu ve psikolojik baskıyı çok iyi anlıyoruz. Ayrıca enteresan konusu nedeniyle, her an bir sürprizle de karşılaşabiliyoruz. Kimi öğrencilerin “normal hayatta” nasıl olduklarını da izleyip, oyun sırasında barındırdıkları merhamet veya gaddarlık duygularını da, nedenleriyle idrak edebiliyoruz.

2000 yılında Japonya’dan çıkan film, tüm sinemaseverlerin ve sinefillerin ilgi ve alakasını hak ediyor.

Battle Royale | Ölüm Oyunu Yorumları

Yorum Yok


bir × 9 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri