Batman Returns | Batman Dönüyor

- 02/02/2011
9,00(5 oy)

Burton’ın çektiği ikinci Batman filmi “Batman Returns-Batman Dönüyor”da filmin ilk yarım saati, yani yaklaşık dörtte birlik bölümü Batman’in rakiplerinin oluşum süreçlerine ayrılıyor. Bu yarım saat boyunca filme ismini veren Batman’i yalnızca bir sahnede ve hayli kibirli ve soğuk bir vaziyette izliyoruz. Ne var ki bu uzunca süren ilk bölümün tamamı Batman’in “kanlıları” Penguen’e ve Kedi Kadın’a ayrılsa da bu karakterlerin içi yine pek doldurulamıyor. Penguen, ailesinin onu reddetmesi üzerine kanalizasyonda penguenler tarafından büyütülmüş. Gotham City’de ona karşı büyük bir merak var ve herkes ona korkunç bir varlık gözüyle bakıyor. Penguen’in istediği de sadece annesini ve babasını bulmak ve insanların kendine değer vermesi oluyor ilk başta. Bu oldukça makul istekler ise yerini bir süre sonra Penguen’in pek anlaşılamayan öfkesine bırakıyor ve Penguen’in göründüğü kadar masum biri olmadığı anlaşılıyor.

Bir diğer kötü insan Kedi Kadın da ilk başlarda erkekler tarafından hayal kırıklığına uğratıldığı aleni olan bir karakter olarak göze çarpıyor. Kendisi ölümden kurtulunca tüm öfkesini giydiği Kedi Kadın kostümü ile püskürtmeye çalışıyor ki hem bu dönüşüm hem de Kedi Kadın konsepti biraz anlamsız kalıyor. Kedi Kadın tıpkı Bruce Wayne gibi gündüzleri hayatına bir sekreter olarak devam ederken gerektiğinde ilgili kostümünü üstüne geçiriyor. Batman’e bir sevgi mi beslediği yoksa ondan nefret mi ettiği de anlaşılmıyor.

Filmin en başarılı yönü de Batman ile Kedi Kadın arasındaki garip kimyayı iyi değerlendirmek zaten. Kedi Kadın Batman’e karşı karmaşık duygular besliyor ve bu duyguları karşılıklı. Ayrıca ikili Bruce Wayne ve Seline isimleriyle de ayrıca bir yakınlaşma hissediyorlar.Birbirlerinin öteki yüzlerini keşfetme girişimleri hikayede önemli bir yere oturuyor.

Batman’in saf dışı bırakmak için uğraştığı üçüncü şahsiyet de Max Shreck. Kendisi Gotham Şehrinin enerji rezervine göz koymuş durumda. Bu sebepten Penguen’i de yanına alarak ileride kuracağı imparatorluğun temellerini şimdiden atmak istiyor.

Batman,Burton’ın ilk filmine göre teknolojik imkanlarını biraz daha geliştirmiş ve bir sürü yeni oyuncak edinmiş kendine.Ayrıca Alfred’le arasında yine gereksiz bir elektrik var.Burton önceki filmine oranla daha çizgiromanvari bir atmosfer yakalamayı başarmış fakat yine finalinde bazı absürdlükler de gösteriyor kendisi.Penguen’in Batman’e sardığı bir iki sahnede çok şık hamleleri var Burton’ın ve yine oyuncu seçimlerini şansa bırakmamış belli ki.

Burton bu orta karar iki filmin arından yeni bir Batman filmi çekmedi ve bunu fırsat bilen Joel Schumacher de 90’larda kimselere yaranamadığı Batman filmleri çekmişti.Batman’i en akılda kalıcı şekilde ele alan ise elbette Christopher Nolan olmuştu.Nolan’ın 3. Batman filmi 2012’de vizyona girecek.

“Batman Returns”te Batman’i oynayan değişmiyor:Michael Keaton.Ona Kedi Kadın rolünde Michelle Pfeiffer,Penguen rolünde Danny DeVito ve Max Shreck rolünde Christopher Walken eşlik ediyorlar.

Batman Returns | Batman Dönüyor Yorumları

1 Yorum


dokuz − 6 =

  • savaş 8 Şubat 2011 18:32

    batman’in diğer serileri gibi yine aksiyon dolu sahneler bizi bekliyor…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri