Başka Semtin Çocukları

- 14/01/2009
8,06(17 oy)

Öyle bir köşede başka bir ülkenin insanları gibi, pislik gibi duruyorduk… “Başka Semtin Çocukları”ydık aslında…

Aydın Bulut’un ilk uzun metraj filmi ‘BAŞKA SEMTİN ÇOCUKLARI’ 27 Şubat’ta vizyona giriyor.

Gazi Mahallesi’nde 21 günde çekilen filmin başrollerini gibi tanınmış isimler paylaşıyor…

İlk gösterimini 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan ‘BAŞKA SEMTİN ÇOCUKLARI’ bu festivalden Volga Sorgu Tekinoğlu’yla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Türker İşçi’yle En İyi Sanat Yönetmeni ve Aydın Bulut ile Behlül Dal Genç Yetenek ödüllerini alarak dikkatleri çekti…

İstanbul’un varoşlarındaki “kayıp hayatların” hikayesini anlatan filmin senaryosunu Aydın Bulut ve Serkan Turhan yazdı.

Festival gösterimlerinin ardından yoğun tartışmalara neden olan film, Gazi Mahallesi’nde yaşayan iki yakın arkadaşın “başka bir hayat” özlemi içinde, bulundukları ‘çöplükten’ kurtulma hayallerini ve bu hayalleri gerçekleştirebilmek için ödemek zorunda oldukları “bedelleri” konu alıyor.

Paralel polisiye kurguyla beslenen öykü, Güneydoğuda’ki operasyonlarda gösterdiği “kahramanlıkla” askerden bir ay erken terhis edilmiş olan Semih’in (Mehmet Ali Nuroğlu) askerden döndüğü gün kardeşinin cenazesiyle karşılaşması ve kardeşinin katilini aramasıyla devam ediyor. Kardeşinin katilini bulmak için harekete geçtiğinde cevaplanması zor sorularla dolu bir başka savaşın içine sürüklenen Semih, gerçeğin arayışı içinde iz sürerken, “kaybedilen” şeyin sadece kendi kardeşinin hayatı olmadığını görecek , “Öteki İstanbul’’ da kaybetmeye mahkum edilmiş hayatların öfke ve çaresizlik duygularıyla beslenen sert yüzüyle de hesaplaşmak zorunda kalacaktır.

Başka Semtin Çocukları Yorumları

7 Yorum


× yedi = 42

 • ipek 31 Ocak 2009 12:38

  çook gsl fregman fregman böyleyse film nedir acaba spr bnim en çok dikkatimi çeken bülent inal çooook yakışıklı  spr olmuş bu filme kadroda mükemmel başarılar galasını dört gözle bekliyorum
   
   

 • kız oyunları 4 Şubat 2009 16:09

  bu film manyak bence fragmanı bile süper

 • duygu 26 Nisan 2009 1:06

  bence filmin  gözdesi volga sorgu.diğer filimlerde de çok başarılıydı.kaldı ki bu filme ödül getiren bir oyuncu dikkatle izlenmeli oyunculuğu süpeeeeeeeeeer…

 • şenay demir 6 Mayıs 2009 14:44

  aldanmayın fragmana.. güzel bir film değil. çünkü insani değerlerden uzak.. yalanlar üzerine kurulmuş.. öyle fragmandaki gibi toplumsal sorunları dile getirmiyor.. seyirciyi kandırıyor.. özellikle böyle konular seçilmişki filme daha çok giden olsun daha çok para kazanılsın.. ama birşeyi unutmuşlar en iyi reklam seyircidir.. gerçeklerden ve dürüstlükten uzak bir film.

 • volkan erkan 11 Mayıs 2009 1:22

  Fragmanın ötesinde bir film. Fragmanda amerika hayali üzerine bir kurgu var gibi anlaşılıyor.
  Kıyısından geçip görmezden geldiğimiz yaşantılar, bilipte görüpte inadına üç maymunu oynadığımız, umursamadığımız gerçekler bir tokat gibi yüze çarpıyor. Hala etkisindeyim!
  duygusu, dokusu, kurgusu, gerçekliği ve güncelliğiyle sinemadan şov ve eğlence dışında beklentileri olanlar için kaçırılmayası bir film. Şiddet içeren sahneler nedeniyle 13+ olduğunu hatırlatmakta fayda var.Bu arada ilginçtir İzmirde tek bir salonda oynuyor o da neredeyse kentin en uc noktasında!?

 • Teoguest 19 Eylül 2009 11:04

  Film Gazi Mahallesinde Benim doğup büyüdüğüm hala orda oldugum Adı çıkmış güzel mahallemde çekilmiştir. Film Gerçeği anımsatmakla birlikte Yalanlarıda Gözönüne koyuyor..

 • profdoc 10 Ekim 2009 20:32

  filmde en çok ismail hacıoğlunu beğendim.iyi oynamış.volga sorguda ona nazaran iyi.bu filmde ben erkan canı görmek isterdim neden bilmiyoruım direk aklıma o geldi…

Başka Semtin Çocukları Filmi Detayları

isimli yazarın diğer yazıları

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri