Başka Semtin Çocukları

- 26/10/2011
7,83(6 oy)

Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla vizyona girdiği zaman “Başka Semtin Çocukları” tahmin edilebileceği gibi büyük bir kitle tarafından izlenmemişti. Hatta filmin oyuncularından Eyşan Özhim, o dönem yine sinemalarda fırtınalar estiren “Recep İvedik”e atıfta bulunarak insanların bu tarz filmlerden neden uzak kaldıklarını sorgulamış, “bizim filmimizde de güzel kızlar var” gibi cümleler kurarak filmini savunmuştu. Gerçi kendisi de “Kutsal Damacana”da oynamıştı ya, neyse.

Gerçekten insan bazı filmlerin, hele ki söz konusu bir Türk filmiyse, ilgi görmemesine üzülüyor. “Başka Semtin Çocukları” çok büyük bir film veya bir başyapıt falan değil ama meselesini güzel anlatan, izleyicinin merakını ayakta tutan eli yüzü düzgün bir yapıt.

Kısaca Alevi bir genç erkek ile Sünni bir kızın aşkı ve ardından gelen ve nasıl gerçekleştiği kestirilemeyen bir cinayet üzerinden yoksul insanların yaşadığı ve şehir planlamacılığı açısından geri kalmış caddelere göz atıyor. Lakin filmin aşağı düşmesini de yukarı çıkmasını da engelleyen şey diyaloglar oluyor. Kimi zaman çok dokunaklı, bam teline dokunan ve izleyiciyi kendi tarafına çeken konuşmalara rastlıyoruz fakat film bazı anlarda da yine bu diyaloglar yüzünden büyük ivme kaybediyor. Öyle anlar var ki hikayeden tamamen uzaklaşıp ekrandaki karakterin gözünden bu fakir insanların yaşadığı mahallenin genel bir görünümünü öğreniyoruz. Mesela Bülent inal’ın canlandırdığı karakter filme girdikten uzunca bir süre sonra kendisini göstermiyor. Acaba filmde olmasa da olur muydu, bilinmez. Bunun yanında Alevi genç de aynı zamanda Kürt kökenli anladığımız kadarıyla. Yani mantık şu sanırım: hazır yaptık, bari olmuşken ikisi bir arada olsun! Müzik çalışmasından sınıfta kaldığını söyleyebileceğimiz yapımda özellikle yağmur efektinin bulunduğu sahnelerde sanki ayrı bir özensizlik gösterilmiş. Dikkatsiz izleyiciler dahi kolaycılığı basitçe keşfedebilir. Görüntü kalitesinde de belirgin bir pürüz göze çarpıyor.

Filmin olumlu yönlerine de değinelim. Öncelikle dediğimiz gibi bazı diyaloglar filmin seviyesinin düşmesini engelliyor. Bazı noktalarda kayıtsız kalınamayacak sıkı tespitler görmek mümkün. Oyuncu kadrosundaki zenginlik son dönemlerde pek rastlamayacağımız cinsten. Finalinde bağlandığı nokta sinemamızda pek göremediğimiz zeka ve cesarette. İpucu vermeden belirtmek gerekirse, bir gencin ayna karşısında “mafya adamlarına yakışır” şekilde giyinmesi ve tanıdığının ona bakışı, son dönemde herkesin içine girdiği fakat komik olmaya çalışırken komik duruma düştüğü için beceremediği mafya özentiliğine karşı gösterilmiş en esaslı darbedir belki de şu güne kadar. Uğur Yücel’in “Yazı Tura”sında daha ayrıntılı versiyonunu izlediğimiz askerlik sonrası psikoloji ise müthiş bir tespit. İki karakterin askerde yaşadıklarından dolayı girdikleri psikoloji, herkesi ve her şeyi öldürülmesi gereken bir düşman gibi görme, sivil hayata bir türlü alışamama ve kendini kahraman görme durumları çok başarılı ve alaya kaçmadan belirtilmiş.

Dediğimiz gibi “Başka Semtin Çocukları” çok büyük bir film değil ama kayıtsız kalmak da haksızlık olur.

Filmin yönetmeni Aydın Bulut. Senaryoyu da Serkan Turhan’la birlikte yazmışlar. Oyuncu kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu,  Taner Barlas, Volga Sorgu, Eşyan Özhim, Bülent İnal, Ertan Saban, Avni Yalçın, Özge Özder ve İpek Yaylacıoğlu isimlerini görüyoruz.

Başka Semtin Çocukları Yorumları

1 Yorum


3 + yedi =

  • ReplikSitesi 13 Kasım 2011 3:05

    10 numara film ismail hacıoğlu yine döktürmüş.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri