Bandits – Haydut

- 30/08/2012
8,00(2 oy)

Yaşı fazla küçük olmayan sinemaseverler özellikle 90’larda zuhur eden ve tüm dünyayı kasıp kavuran yıldız sisteminin etkilerini bileceklerdir. Bir filmin tutması, yani iyi gişe yapması için afişinde büyük puntolarla ismi yazılan bir star oyuncu yetiyordu genellikle. Şimdilerde açık seçik bazı kesimlerce yerden yere vurulabilen isimlerin o dönemlerde popülaritesinin tavan yapmasının sebebi de bu çarkın işlemesiydi. Neyse ki geçen yıllar bu aura odaklı sistemi bertaraf etti ve artık büyük oranda yıldız oyuncu merkezli filmler yerine gerçekten iyi filmler izlemeyi seçebiliyoruz. Yine de bu sistemin Jim Carrey gibi efsaneler çıkardığını da hatırlatalım.

 

İşte “Bandits” bu sistemin son kırıntılarını yemeye özenmiş bir yapıt. Öyle ki tüm film boyunca bir “karizma gösterisi” yapacak olan Bruce Willis, bir yandan bir bankayı soyarken bir yandan da oradaki çalışanlarla anlık flörtler yaşayabilen bir tipe hayat veriyor. Ona eşlik eden isimler de Billy Bob Thornton ve Cate Blanchett.

 

Tamamen ilginç bir şekilde hapisten kaçmayı başaran Joe ve Terry, yanlarına başka birini de alarak çeşitli soygunlar gerçekleştirmeye başlıyorlar. Bu esnada işkolik kocası nedeniyle hayatında bir şeyleri değiştirmenin derdinde olan Kate de bir dizi olay sonucu kendisini bu üçlünün arasında bulup onlara ayak uyduruyor ve yeni hayatının tadını çıkarmaya başlıyor. Grubun arasına yeni katılan Kate, yanlış evliliğinin acısını çıkarmak istercesine hem Joe’ya hem Terry’ye ilgi duymaya başlayınca işler değişiyor…

 

Sıkıcı veya sıradan bir konu taşımasa da “Bandits” sanki oyuncular için sipariş edilmiş bir projeye benziyor. Bu sebeple oyuncularına çok fazla hizmet etmeye başlayıp işi de bir nevi yıldız şovuna dönüştürüyor. Demek istediğimiz şu; sanki her kare, oyuncular kendilerini yeterince ön plana çıkarabilsinler diye çekilmiş. Böyle olunca da sonunda zekice bir hamleye başvuran hikaye de yıldızların karşısında ezilip gidiyor. Zaten tam olarak bu sebepten filmin zamana yenik düştüğünü söylemek mümkün. Ayrıca bir kadının farklı iki erkeğe aşık olması durumu tahmin edilebileceği gibi bu karakteri izleyenin gözünde antipatikleştiriyor. Bu iki erkeğin bu durum karşısında verdikleri tepkiler de öyle…

 

Fazla uzatmayalım belki bir Bruce Willis nostaljisi için izlenebilecek bir film “Bandits”. Onun dışında orijinal bir tarafı olduğu söylenemez.

 

Kariyeri boyunca hep bir patlama noktası beklediğimiz fakat bu patlama noktasını ne yazık ki gerçekleştiremeyen Barry Levinson filmin yönetmeni. Senaryoda Harley Peyton’ın ismi var. Gerçi Levinson’ın çalıştığı senaristlerle ilgili ayrı bir yazı yazılsa yeridir herhalde ya, neyse. Willis, Thornton ve Blanchett üçlüsüne ek olarak January Jones, Stacey Travis, Peggy Miley, Troy Garity, Azura Skye ve Anthony Burch’ü görüyoruz oyuncu kadrosunda.

Bandits – Haydut Yorumları

Yorum Yok


3 + = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri