Bad Education | Kötü Eğitim

- 30/11/2009
8,00(4 oy)

İspanyolların ünlü yönetmeni Pedro Almodovar imzası taşıyan “Bad Education-Kötü Eğitim”, Almodovar tarzını sevenler için ideal. Bunun yanında yönetmenin stiline yabancı olanlar, filmden pek memnun kalmayabilir.

Pedro Almodovar, kendine has bir tarzı olan bir isim. Yani karakterlerini anlatımda, hikayeleri ve bu hikayelerini anlatım yolunda, kendi sinema dilinden pek dışarı çıkmayan bir sinemacı. Bu tip, kendine has tarzı olan başka yönetmen isimleri sarfetmek istersek Michael Haneke veya -bazı filmleri dışında- David Lynch isimlerini sıralayabiliriz. Almodovar da bu iki yönetmen gibi kendi izleyici kitlesine sahip ve bununla beraber dünyanın pek çok ülkesinde filmleri de takip edilmekte. Yani Almodovar’ın bir filmini izleyip beğenmezseniz, bunun sebebi kuvvetle muhtemel, Almodovar’ın sinema dilinden hoşlanmamanızdandır. Yoksa genel olarak filmleri, çok karmaşık, anlaşılması zor öyküler içermiyorlar.

“Kötü Eğitim”in konusuna göz atmak gerekirse; film, aynı okulda büyüyen ve birbirlerini seven iki erkek olan Ignacio (Gael Garcia Bernal) ve Enrique’nin (Fele Martinez) daha sonra da bir şekilde kesişen hayat hikayelerine odaklanıyor. Bu sırada, hikayede başka bir kadın-erkek ilişkisi de yok. Hikayede yer alan, neredeyse tüm erkekler eşcinsel. Bu, kimilerinin kendi tercihi iken, kimilerinin istemeden de olsa “sürüklendiği” bir durum. Film boyunca yakından tanıdığımız başka karakterler de olsa da, hikaye Ignacio ve Enrique etrafında şekilleniyor. Bir süre sonra öykü öyle bir hal alıyor ki film, yönetmenin de “açık ettiği” üzere kara film sularına doğru giriyor.

Film boyunca karşımıza gelen oldukça sıradışı bir öykü değil. Filmin, dramatik bir yapıya sahip olduğu söylenebilir.

Filmin oyuncu kadrosu Gael Garcia Bernal, Fele Martinez, Daniel Gimenez Cacho, Lluis Homar, Francisco Maestre ve Francisco Boira’dan oluşmakta. Gael Garcia Bernal’in filmin her tarafına “sinen” müthiş oyunculuğu da, filmi izlemek için başlı başına iyi bir neden.

Bad Education | Kötü Eğitim Yorumları

Yorum Yok


+ iki = 10

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri