Back to the Future | Geleceğe Dönüş

- 31/08/2010
7,88(8 oy)

Birkaç yıl önce, daha sonra yayın hayatı sona eren Empire Türkiye dergisinde, “Geleceğe Dönüş”ün yapım sürecine dair bir dosya vardı. “Back to the Future-Geleceğe Dönüş”ün oldukça sancılı bir yapım süreci olmuş. Projeyi onlarca stüdyo geri çevirmiş. Universal’in projeyi kabul etmesinin ardından filme inanılmaz müdahale girişimleri olmuş. Yine de Steven Spielberg ve Robert Zemeckis bu girişimleri büyük kısmını ustalıkla püskürtmüşler. Ayrıca filmin tanıtımlarında Marty’nin annesinin gençliği ile düşmek durumunda olduğu uygunsuz durum vurgulanınca, film muhafazakarlardan da büyük tepki görmüş. Fakat sonuçta “Geleceğe Dönüş” sinema tarihinin en popüler ve en iyi üçlemeleri arasındaki yerini almış durumda.

“Geleceğe Dönüş”ün en çok göze çarpan –haliyle- karakteri,Michael J. Fox’un samimi oyunculuğu sayesinde kolaylıkla empati kurulabilecek bir karakter olan Marty. Marty bir yandan okulla ilgili sorunlar yaşarken bir yandan da müzik çalışmalarına yoğunlaşmaya çabalıyor. Marty’nin okul dışındaki en yakın arkadaşı ise tam bir bilim adamı! Görünümüne sahip Dr. Emmet Brown (Christopher Lloyd). Dr. Brown, Marty’yi yeni buluşunu sergilemek için gecenin bir vakti yanına çağırıyor. Yeni buluşu ise zamanda yolculuk. Dr. Brown’un özel olarak tasarladığı bir araba sayesinde, isteyen kişi istediği zamana yolculuk edebiliyor. Marty’nin olaya şahit olmasının ardından bir takım karışıklıklar olunca Marty kendini bir anda 1955 senesinde buluyor. Fakat Marty 1955’teki babasına yardım etmeye çalışırken, istemeden, annesinin gözünde babasının rolünü üstlenince, yani annesinin gençliği, Marty’nin babası yerine Marty’ye aşık olunca, Marty yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor…

Filmde Michael J. Fox’un yanı sıra Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover ve Thomas F. Wilson, isimleri yer alıyorlar. Filmin yönetmeni, son zamanlarda sinemanın geleceğini animasyonlarda gördüğü için bu türe yoğunlaşan ve pek çekici olmayan yapıtlar çıkaran Robert Zemeckis.

Filmde ilgiyi çeken en önemli unsur, Marty’nin 1955’e geldiğinde yaşadığı şaşkınlık. Üzerindeki kabarık yelek nedeniyle kendini herkese denizci olarak tanıtmak zorunda kalıyor. Kullandığı kaykayın o dönemdeki ismi “tekerlekli tahta”. Ayrıca Marty’nin yaptığı müziğin o dönemde pek alıcısı yok. Bu gibi ayrıntıların yanında dönemin gelecek tasvirini de Dr. Brown sayesinde görüyoruz. Dr. Brown, zaman yolculuğu için plütonyum gerekli olduğunu öğrenince “1985’te her eczanede plütonyum satılıyordur ama 1955’te plütonyum bulmak kolay değil” diyor. Ayrıca video kamerayı “yürüyen stüdyo” olarak isimlendiriyor Dr. Brown. Bir diğer ilginç nokta da Marty’nin annesinin,Marty’nin sandığının aksine çok daha “farklı” olması. Annesinin 1985’teki öğütlerine bakan biri onu muhafazakar sanabilir fakat gençliğinde yaptıkları bu dünya görüşü ile hiç uyuşmuyor.

Marty bazı olayları değiştirdiği için günümüze döndüğünde farklı bir manzara ile karşılaşıyor ve ucu açık final devam filmini müjdeliyor.

Back to the Future | Geleceğe Dönüş Yorumları

2 Yorum


− 2 = dört

  • Rıza 25 Eylül 2010 1:58

    Efsanevi bir seri. İçimizdeki çocugu, hayalperesti, maceraci ruhu ve pozitif enerjiyi her daim yasatacak olan, cocuklarimiza, torunlarimiza izletilmesi farz olan filmlerden.

  • kevser 6 Şubat 2011 16:31

    bu çok güzel bir film ben bu filmin 1.2. ve 3. bölümünün izlemiştim çok güzel marty ve dr. emmet brown çok güzel rol yapıyolar…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri