Back to the Future 3 | Geleceğe Dönüş 3

- 04/10/2010
8,54(13 oy)

Bazı eksiklikleri olsa da “Back to the Future 3-Geleceğe Dönüş 3” başlı başına serinin son filmi olmasından ötürü bile önem taşıyor.

İkinci filmin sonunda Marty 1955’te kalmıştı ve son olarak Doktor’dan 1855 yılında yaşadığına dair bir mektup almıştı. Marty 1955’teki Doktor’a gidip durumu anlatıyor ve 1885’teki Doktor’un zaman makinesini sakladığı yerden çıkarıp 1985’e dönme işlemlerine başlıyor fakat Marty bir mezar taşında Doktor’un 7 Eylül 1885’te öldüğünü gösteren bir yazıyla karşılaşıyor. Bu sebeple yaşadığı yıla gitmekten vazgeçen Marty 1885’e gidip Doktor’u kurtarmaya çalışıyor…

Serinin bu üçüncü filmi, ilk iki filme kıyasla bazı kusurlarını örtüyor aslında.Mesela ilk iki filmde Doktor Emmett Brown’ı sadece bilim adamı sıfatıyla tanımıştık ama burada kendisinin ilk görüşte aşka tutulduğuna şahit oluyoruz. Marty de 1885’teki akrabalarıyla tanışıyor ve farklı duygulara gark oluyor. Burada Colt marka bir tabanca ile ateş etme fırsatı da yakalayan Marty, değersiz kişilerin kendisine korkak yakıştırması yaptığında kapıldığı öfkeden de kurtuluyor ve bu sayede geleceğini daha da sağlama almış oluyor. Sinemanın diğer türlerine en fazla selamın bu filmde gönderildiğine şahit oluyoruz.Marty gittiği 1885’te kendini Clint Eastwood olarak tanıtıyor ve çok sıkıştığı bir anda Eastwood’un oynadığı bir filmde başvurduğu numarayı yaparak hayatını kurtarıyor. “Taxi Driver”ı hatırlatan bir sahne de mevcut. Filmde dönemin tüm şartları yansıtılmaya çalışılmış. Yine de film, tüm seride olduğu gibi ne kadar ciddi ve ne kadar eğlenceli olmasının gerektiğinin farkında.

İlk iki filmde fazlasıyla yer alan Biff-McFly çekişmesi bu filmde de kendine yer ediniyor fakat bu sefer Biff’in eli kanlı atalarıyla uğraşmak zorunda kalıyor Marty.

Filmde Michael J. Fox,Christopher Lloyd,Thomas F. Wilson ve Lea Thompson rol alıyorlar. Filmin yönetmeni yine değişmiyor: Robert Zemeckis.

“Geleceğe Dönüş” bazı tutkunlarının usanmadan tekrar tekrar izlediği bir klasik konumunda şu an. Zaman yolculuğu kavramını eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde ele alıp bu işin üstesinden ustalıkla gelebildiği için de uzun süre klasikler mertebesindeki yerini koruyacaktır. 90’ların sonunda “Geleceğe Dönüş” televizyonlarda çok sık oynardı. Michael J. Fox’u Yekta Kopan’ın sesinden dinlerdik o dönem. Fakat artık televizyonlarda, gecenin bir yarısı bile bu tarz filmleri görmek mümkün olmuyor (Gerçi ben bu yazıyı yazdıktan sonra tv8, üç filmi birden, üç haftaya yayılan bir süre içerisinde verdi.). Yayınlansa da süre yetmezliğinden dolayı filmin belirli kısımları kesiliyor. Yani şu anda 13-14 yaşlarında olan bir sinemasever bu seriyi küçüklüğünden hatırlamayacaktır ve bu sinema severin bu seriyi izlemesi için iki yol var: 1.si serinin DVD’lerini veya Blu-Ray’lerini bulup hatırı sayılır bir miktar ödeyip seriyi  izlemek, 2.si de internetten Divx formatında filmleri bulmak. Tabii biz ikinci yolu tasvip etmiyoruz! Yine de yeni neslin de çok hoşlanabileceği bir seri olduğunu belirtelim “Geleceğe Dönüş”ün çünkü film asla “eski” olduğu izlenimini uyandırmıyor. Seriye ilgisiz genç izleyicilerin bunu bilmesinde yarar var.

Back to the Future 3 | Geleceğe Dönüş 3 Yorumları

Yorum Yok


8 × beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri