Back to the Future 2 | Geleceğe Dönüş 2

- 03/09/2010
9,29(17 oy)

İlk filmde Marty, 1955’e yolculuğunun ardından yaşadığı yıl 1985’e döndüğünde oldukça olumlu bir manzara ile karşılaşmıştı fakat bu sefer de geleceğe gitmek zorunda kalmıştı ve serinin ilk filmi bu şekilde sonlanmıştı. İkinci filmde Marty 2015 yılına yolculuk yapıyor. Fakat ilk filmde gelecek algısı ile dalgasını geçen ekibin gelecek için aşırı iyimser duygular beslediklerini de görüyoruz. Marty’nin gittiği 2015 yılı,uçan kaykayların olduğu,ceketlerin kurutma işlemi yapabildiği ve Michael Jackson şarkılarının sadece retro kafelerde çalındığı bir yer! Yani bizim 5 yıl sonra yaşayacağımız 2015, o zamanlar bir hayli farklı düşünülmüş. Uçan arabalar da hayatın bir parçası örneğin.

Doktor’un Marty’yi geleceğe getirmesinin sebebi bir aile faciasını önlemek. Eğer Marty, gelecekteki oğlunun yerine geçip gerekeni yapmazsa çocukları hapse girecek ve ailesi yok olma tehlikesi ile yüz yüze kalacak. Marty üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiriyor, fakat Biff’in 2015’teki yaşlı hali bir boşluktan yararlanıp zaman makinesi ile geçmişe gidince, Marty 1985 yılına döndüğünde Biff’in hüküm sürdüğü bir bölge ile karşılaşıyor. Bunu telafi edebilmesi için de ilk macerasındaki gibi 1955’e gidip olayların akışına müdahale etmesi gerek…

Eğer ilk filmle bir kıyaslama yapmak gerekirse, bu filmin ilkine göre çok daha eğlenceli olduğunu söylemek mümkün. Başlangıçta zorlama bir giriş görsek de ve filmin gelecek tasviri fazla hayalperest olsa da ardından olayların toparlandığını görüyoruz. Biff’in krallığını sürdüğü bölümde ise bir miktar karanlık ton bile görmek mümkün. Marty ve Doktor’un 1955 yılına gitmesi ise filme ayrı bir renk katıyor. Olaylara müdahale etmeye çabalayan Marty, kendisinin anne ve babasını birleştirmeye çalışan haliyle karşılaşmamak için de bir hayli çaba sarfediyor. Böylece hem ilk filmi hatırlıyoruz hem de bu durum yapıma bir farklılık getiriyor. Olayların akıcılığı izleyene zamanın nasıl geçtiğini de unutturuyor.

Filmde ilk bölümdeki kadro büyük ölçüde korunuyor. Michael J. Fox, Chrsitopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson yine kadroda yer alıyorlar. Filmde Marty’nin sevdiği Wild Guns oyununa burun kıvıran iki küçük çocuktan biri Elijah Wood.  Billy Zane’in de ilk filmdeki gibi kadroda yer aldığını hatırlatalım. Filmin yönetmeni yine Robert Zemeckis.

Film bitmeden devam filminin nasıl bir atmosferde geçeceğini de öğreniyoruz. Marty ve Doktor üçüncü filmde zamanda daha da geriye gidiyorlar anlaşıldığı kadarıyla.Yani bu film de bir devam filmine açık bir kapı bırakarak noktalanıyor.

Back to the Future 2 | Geleceğe Dönüş 2 Yorumları

Yorum Yok


yedi + 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri