Avatar (2009) Türkçe (Turkish) Dublaj Fragman -Trailer
Avatar The Last Airbender Real Trailer HD(NOT FAN MADE)
AVATAR TRAILER HD BLOGPSICOCINE"> Avatar (2009) Türkçe (Turkish) Dublaj Fragman -Trailer
Avatar The Last Airbender Real Trailer HD(NOT FAN MADE)
AVATAR TRAILER HD BLOGPSICOCINE">

Avatar

- 20/12/2009
6,38(8 oy)

James Cameron’un son filmi “Avatar” insanla doğanın bitmek bilmeyen “çekişmesine” farklı bir pencereden bakıyor.

“Titanic”, “Terminator”, “Terminator 2″ ve “Aliens” gibi popüler filmlerin yönetmeni James Cameron’ın aylardır beklenen filmi “Avatar” nihayet vizyonda. Cameron, filminin özellikle üç boyutlu izlenmesini istemiş, iki boyutlu salonlarda filmin vizyona sokulmaması için de stüdyoyla sıkı bir pazarlık yapmış. Ama filmin maliyetini karşılayamayacağı düşüncesiyle film normal sinema salonlarında da gösterime sokulmuş durumda. Cameron, bir daha yalnızca üç boyutlu salonlarda gösterilecek filmler yapacağı kararını da bu durum üzerine açıklamış. 14 yıl önce tasarlanan proje, o günün teknolojisi yeterli olmadığından ancak günümüzde vizyon şansı bulabilmiş durumda. Film 500 milyon dolar bütçeye sahip.

Ben filmi üç boyutlu izledim. Cameron’un söylediği kadar büyük bir etki olur mu bilemem ama sizlere de tavsiyem “Avatar” veya başka bir film olsun, üç boyutlu film fırsatı bulduğunuzda, bu fırsatı kaçırmamanız.

“Avatar” Pandora adlı bir gezegende insanların “yayılma” amaçlarını anlatan bir film. Pandora adlı bu gezegende Na’vi adında, kendine özgü yaşayış tarzları, dilleri olan bir ırk yaşamakta. İnsanoğlu bu gezegene göz dikmiş durumda çünkü buradaki değerli taşlar, dünyada oldukça para etmekte. Bunun için tüm askeri güçlerini kullanmaya hazırlar. Jake Sally adlı felçli bir asker, abisinin ölümü üzerine yarıda kalan bu “Avatar” projesine katılıyor ve teknik olanaklar dahilinde bu halkla iletişime geçiyor. Ancak Jake, bir süre sonra hangi halkın haklı olduğu konusunda bir kafa karışıklığı yaşamaya başlıyor…

“Avatar” birçok ayrıntı barındıran bir film. Bu yüzden yukarıda özetlemeye çalıştığım konuyu beğenmeseniz de ziyanı yok. Çünkü film, bu konudan çok daha fazlasını barındırıyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır ya, bu film de aynen öyle. Pandora gezegeninin “doğal” güzelliği insanı büyülüyor. Buradaki yaratıcılık da hayranlık uyandırıcı boyutlarda. Bu gezegende yer alan envayi çeşit böcekten tutun da vahşi hayvanlara kadar, tasarımların hepsi gerçekten müthiş. Kaldı ki 3D teknolojisi bir filmi etkileyici kılmak için yeterli bir varlık zaten.

Cameron elindeki teknolojiyi çok iyi kullanarak müthiş bir görsellik yaratıyor ve yaklaşık 3 saat boyunca seyircinin dikkatinin dağılmasını engelliyor. Ama Cameron bununla yetinmiyor ve hikayeyi de ayrıntılarla bezeyerek çok boyutlu bir anlatı sunuyor. Yani filmde ilgi çeken tek şey görsellik değil. Doğanın insana karşı direnişi, alt metinlerle doldurulmuş bir hikayeyle anlatılıyor. İnsanoğlunun gözünün bir türlü doymayışı, her durumda kendini haklı çıkarmaya çalışan bencilliği ve “rakibe” saygısızlığı filmde abartıya kaçmadan işlenmiş.

James Cameron,f ilmin sinema tarihinde yeni bir devri başlatacağını belirtmişti. Açıkçası ben bunun gerçekleşeceğini pek düşünmüyorum ama “Avatar”, gelecekte sinemanın “nasıl birşey” olacağıyla ilgili mühim ipuçları veriyor. Bu tür sinemanın ne kadar etkili olacağını da elbette zaman gösterecek.

Avatar Yorumları

Yorum Yok


altı − = 1

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri