Av Mevsimi

- 13/12/2010
6,52(21 oy)

Polisiye türünün iyice şekil değiştirmeye başladığı günümüzde Yavuz Turgul, bu değişimi yansıtan bir film değil, “Katil kim?” alt başlığını taşıyan bir polisiye çekmiş. Konu da bilindiği üzere bir cinayet davasını araştıran polislerin hayatlarının altüst olması.

Aslında polislerin hayatlarını altüst eden bu cinayet davası değil zira zaten bu davaya müdahil olan polislerin üçü de oldukça çetrefilli sorunlarla boğuşuyorlar. Birinin karısı ölüm döşeğinde, biri henüz polisliğe başlamış durumda ve öteki de duygusal anlamda oldukça dengesiz. Fakat film bu cinayet davasının illa polislerin hayatlarını etkilediğini göstermek için gereksiz bir efor sarf ediyor. Yani hayatların altüst olması durumu zoraki bir şekilde oluşturulmaya çalışılıyor ki bunun da hiç gereği yokmuş.

“Av Mevsimi”nde işlenen davada yalnızca bir genç kıza ait olduğu düşünülen bir kesik ele ulaşılıyor. Yani söz konusu kişinin öldüğü dahi kesin değil uzun bir süre. Etrafta belirli şüpheliler var fakat film sürprizini en sona saklamıyor. Adım adım şüphelilerin etrafındaki çemberi daraltıyor. Bu çember daraldıkça da katil açık bir şekilde belirgin hale geliyor ve asıl mesele cinayetin neden ve bağlantılı olarak nasıl işlendiği sorusu oluyor.   Genel olarak öyküde bir gedik bulunmuyor. Ayrıca oldukça karanlık bir atmosfer de yakalanmış. Sonuçta fazla polisiye ürün çıkarmayan sinemamızda bu filmi gördükten sonra Yavuz Turgul’un bu türe el atmak için geç bile kaldığı söylenebilir. Ayrıca filmin yakın dönemde vizyona giren türdeşi “Ejder Kapanı” ile karşılaştırılması da pek adil değil çünkü “Av Mevsimi”, “Ejder Kapanı”na göre çok daha ince işlenmiş bir hikaye barındırıyor. “Av Mevsimi”nin vasatı aşan bir polisiye ve ilgiye değer olduğun belirtelim son olarak.

Filmin yönetmeni olan Yavuz Turgul aynı zamanda filmin senaryo yazarı. Cem Yılmaz ve Şener Şen filmin oyunculuk yükünü karşılıklı sırtlıyorlar. Bu ikilinin yanı sıra Okan Yalabık, Melisa Sözen, Çetin Tekindor ve Rıza Kocaoğlu da filmin diğer önemli isimleri.

Av Mevsimi Yorumları

Yorum Yok


7 × bir =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri