Aşk Kırmızı

- 02/03/2014
10,00(1 oy)

“Arka Pencere” müthiş bir Hitchcock filmi olmasının yanı sıra, Türkiye’de uzun bir süredir online yayın yapan bir dergi. Üstelik dergi her hafta yenileniyor ve ücretsiz olarak okunabiliyor. Yazarlarının hatırı sayılır bir kısmının “her konunun üstadı” olma gibi bir tavırları da olmasa, yani eleştirmenliğin yanında toplum bilimcilik, siyaset bilimcilik, medya uzmanlığı vs. yapmasalar tadından da yenmeyecek bir dergi, ki belki de bu burnu büyük tavırları nedeniyle on milyonlarca sinema biletinin satıldığı ülkede Facebook’taki sayfalarını sadece 8 bin küsür kişi beğeniyor. Ama eli yüzü düzgün, nitelikli bir dergi, eksikleri olmasıyla birlikte.

 Aşk Kırmızı

Bu tanıtımın amacı “Aşk Kırmızı”ya gelmekti aslında. Dergi bu seneki en kötü film “ödülünü” Osman Sınav’ın “Aşk Kırmızı”sına, en kötü yönetmen ödülünü de beklenebileceği üzere Osman Sınav’a verdi oy birliğiyle. Seçimin nedenlerini dergide okuyabiliriz ama zannımca filmi haddinden fazla önemsemekle ilgili bu durum.

 Aşk Kırmızı

Seyircinin nerdeyse hiç ilgi göstermediği “Aşk Kırmızı” bir aşk üçgenini konu almakta. Birbirlerine deli gibi aşık olan evli Ferhat ve Zeynep’in arasına, Ferhat’ın gençlik aşkı Nazlıgül istemeden de olsa giriveriyor. Ferhat da kendisini bir çıkmazın içinde buluyor. Zeynep de Nazlıgül’le farklı bir kimlikle iletişime geçince işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 Aşk Kırmızı

Her Türk filminin maruz kaldığı ilk eleştiri oldu artık “dizi estetiği”. Belki de dizilerin kalitesinin artmasından ve sinemamız oyuncularının dizilerde fazla boy göstermesinden kaynaklanan bir vaziyet bu. “Aşk Kırmızı”nın dizi estetiğiyle ilgisi yok. Sınav’ın kırmızı rengi kullanması da dikkatli gözlerle bakmazsanız seyir zevkini baltalayan bir hal almıyor. Bunun yanında filmin alan açtığı tüm sorulara cevap bulamaması gibi bir sorunu var. Bir sahne yarıda kesiliyor ve devamında ne olduğunu bilemiyoruz mesela. Filmin bir yerinde Zeynep Nazlıgül’e üç kişilik aşkı soruyor, bu da cevapsız kalıyor. Zeynep’in filmin son kısımlarındaki tuhaf ilişkisi hiçbir şekilde etki etmiyor hikayeye. Tüm bunlarla birlikte “Aşk Kırmızı” izleyiciyi sıkmayan bir film. Gösterişli bir havası yok, hayatın anlamına dair bir şeyler de sunmuyor. Belirlediği bir konu üzerinden basit bir hikaye anlatıyor. Böyle bir melodrama fazla anlam yüklememek gerek. Bu, filmi küçümsemek değil tabii ki, özellikle senaryo akışkan yapısına rağmen ciddi sorunlar barındırıyor. Fakat iyi oyunculuklarla bir şekilde “izlenebilir” bir film oluyor “Aşk Kırmızı”. Kimler kimler hak ederken senenin en kötü filmi yakıştırması da, nacizane düşünceme göre isabetli değil.

 Aşk Kırmızı

Osman Sınav aynı zamanda filmin senaristi. Oyuncu kadrosunda Nurgül Yeşilçay, Ezgi Asaroğlu, Tayanç Ayaydın, Teoman Kumbaracıbaşı, Sait Genay ve Burak Sergen gibi isimler var. Özellikle Nurgül Yeşilçay gibi bir magazin yüzünü bile kullanamayıp, filmin tanıtımını hiç yapamamak da ciddi bir halkla ilişkiler hatası gibi görünüyor, ekleyelim son olarak. 

Aşk Kırmızı Yorumları

Yorum Yok


+ altı = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri